Poradce prezidenta Volodymyra Zelenského požaduje, aby Rusko jako podmínku pro ukončení války stáhlo své vojenské síly podél hranic s Ukrajinou. (Foto: Flickr)
Kyjev doufá, že oblast uvnitř hranic Moskvy bude obsazena mezinárodními silami.
Prezidentův poradce Mychajlo Podoljak vyzval k vytvoření 100-120 kilometrů dlouhé demilitarizované zóny uvnitř Ruska. „Bude nutné zavést demilitarizační zónu o délce 100-120 km na území Bělgorodské, Brjanské, Kurské a Rostovské republiky. V první fázi pravděpodobně s povinným mezinárodním kontrolním kontingentem,“ napsal v pondělí na Twitteru.
Kyjev usiluje o převzetí kontroly i nad jaderným a raketovým programem Moskvy. „Redukce útočných zbraní (raket s prodlouženým doletem). Mezinárodní konference k uspořádání kontroly nad jaderným arzenálem (Ruské federace),“ uvedl Podoljak v samostatném tweetu.
Podoljak v posledních dnech na sociální síti vznesl vůči Moskvě i další požadavky. V sobotu uvedl, že válka může skončit pouze tehdy, když bude ruská vláda Vladimira Putina odstavena od moci.
Poradce dodal, že „se současnou vládou v Kremlu není o čem mluvit“ a Putin by měl být vydán za válečné zločiny.
Zatímco Kyjev předkládá jednostranné návrhy na ukončení konfliktu, ukrajinská armáda se snaží získat zpět jakékoli území kontrolované Moskvou. Ruské síly kontrolují asi 20 % Ukrajiny a nedávno po několikaměsíční bitvě dobyly Bachmut. Kreml tvrdí, že anektoval asi pět ukrajinských oblastí a ty Kyjevu pod kontrolu nevrátí.
Zdá se nepravděpodobné, že by Kyjev dokázal Moskvu přimět k ústupkům, které požaduje Podoljak. Podmínky stanovené Zelenského poradcem by však mohly ztížit mezinárodní úsilí zaměřené na ukončení války na Ukrajině.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva se pokoušel vytvořit impuls k dohodě, ale ten byl zmařen, když Zelenskyj vynechal schůzku s brazilským vůdcem. Kromě toho se koalice afrických zemí a Čína pokoušejí usilovat o vyjednání urovnání války.
Zdroj: ibertarianinstitute.org