Ruské síly údajně nasadily na Ukrajině nové naváděné klouzavé bomby, které by mohly zvýšit tlak na ukrajinskou protivzdušnou obranu v době, kdy se boje přesouvají do krutých zimních měsíců. (Foto: Youtube)
Moskevské síly používají modernizované „chytré“ klouzavé bomby, včetně FAB-1500, vybavené laserovým a satelitním naváděním, aby zvýšily přesnost úderů, uvedl v pondělí americký think tank Institute for the Study of War (ISW) s odvoláním na ruského vojenského bloggera.
FAB-1500, největší z řady klouzavých bomb, do níž patří také FAB-250 a FAB-500, váží 1 550 kilogramů a může způsobit škody v okruhu až 1 600 stop, napsal vojenský blogger v příspěvku na Telegramu.
Podle bloggera dokáže zničit bunkry až do hloubky 20 metrů pod zemí a prorazit tři metry železobetonu. Při popisu údajných schopností zbraně uvedli, že nové klouzavé bomby mohou odpalovat moskevské letouny Su-34, Su-30 a Su-35.
Ukrajina bila na poplach kvůli ruským klouzavým bombám již dříve v tomto roce. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ignat v dubnu označil bomby řady FAB za „novou hrozbu“ a dodal: „Musíme na ni urychleně reagovat.“
Šéf ukrajinského letectva Mykola Oleščuk začátkem dubna uvedl, že Rusko stále častěji používá menší bomby FAB-500 na „celé frontové linii“ a že existují „známky přípravy na masové použití 1500 kg KAB“.
FAB-1500 se však liší od klouzavé bomby UPAB-1500 se zabudovanými křídly, kterou Rusko již dlouho používá, uvedl počátkem září časopis Forbes. FAB-1500 má přišroubovaná křídla a naváděcí soupravu a je vhodná pro masové nasazení, uvedl list s odvoláním na jiného vlivného ruského vojenského blogera.
Ukrajina rovněž obdržela naváděné bomby v balíčcích pomoci z USA, včetně JDAM (Joint Direct Attack Munitions) a JDAM-ER s delším dosahem. Soupravy JDAM vytvářejí z neřízených bomb přesně naváděnou „inteligentní“ munici, odpalovanou z různých letadel, podobně jako bomby řady FAB.
V březnu generál James Hecker, vrchní velitel amerického letectva v Evropě a Africe, potvrdil, že ukrajinské síly používají omezený počet „chytrých bomb“ JDAM-ER. Ty byly představeny v rámci balíčku vojenské pomoci v prosinci 2022.
To přichází v době, kdy se Ukrajina připravuje na bezútěšné zimní měsíce a očekávaný nárůst ruských úderů na kritickou infrastrukturu země. Nové obrovské klouzavé bomby by rozšířily zásoby zbraní Moskvy a zvýšily tlak na ukrajinské systémy protivzdušné obrany a od začátku letošního roku podněcují volání Kyjeva po stíhačkách západní výroby.
Podle Frederika Mertense, strategického analytika z Haagského centra strategických studií, Rusko pravděpodobně udeří na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, „jakmile začne zima opravdu přituhovat“.
„V posledních měsících Rusko používá své rakety střídmě a mělo by jich opět nashromáždit slušnou zásobu,“ řekl již dříve pro Newsweek. „Jeho nejlogičtějším cílem by byla energetická infrastruktura Kyjeva a nejlogičtější okamžik, kdy je to nejvíce potřeba,“ dodal.
Zdroj: newsweek.com