Mezinárodní smlouva podepsaná v polovině šedesátých let, která zakázala rozmístění zbraní hromadného ničení ve vesmíru, byla důvodem, proč mocnosti hledaly prostředky úderů z oběžné dráhy, na které se dohoda nevztahuje. Možnosti byly nabízeny různé, včetně fantastických. (Foto: Depositephotos)

Jedna z nich byla publikována komentátorem časopisu The National Interest Calebem Larsonem.

Americké ministerstvo obrany v té době vážně zvažovalo návrh spisovatele sci-fi Jerryho Purnella. Jeho projekt, přezdívaný "Rods from God" ("Boží šípy"), zahrnoval vypuštění kovu z kosmické lodi bez bojové hlavice. Zasažení cíle se muselo uskutečnit na úkor kinetické energie.

PAK FA Т-50 bude vyzbrojen dvěma leteckými kanóny GŠ-30-1, které budou schopné vykonat do 1800 výstřelů za minutu.

Navenek měla taková munice vypadat jako špičaté tyče dlouhé asi devět metrů. Měly být vyrobeny z wolframu, vysokopevnostního kovu, který se často používá ve standardních průbojných projektilech.

„Šípy” padající na zem hypersonickou rychlostí 5 Machů získaly takovou ničivou sílu, že i bez výbušné složky by mohly zničit cíle, jako jsou podzemní bunkry, řekl autor.

Myšlenka zůstala fantastická kvůli nákladům. Vyvinout a umístit na oběžnou dráhu wolframové tyče o velikosti telefonního sloupu a 1,7 krát hustší než olovo by vyžadovalo rakety obrovské velikosti, jejichž konstrukce byla nepřiměřeně drahá.

Larson také připomněl projekt kinetických zbraní. Během války ve Vietnamu americké bombardéry shazovaly do džungle malé dvoupalcové celokovové bomby, které neměly žádnou nálož. Tyto skořápky byly nazývány "Lazy Dog" a byly široce používány, což ukazuje poměrně vysokou účinnost. Umožnily bombardováním pokrýt velké plochy, zničily velitelská stanoviště, obrněná vozidla a další chráněné cíle.

Kromě toho expert poznamenává, že na rozdíl od kazetových bomb nebo min, taková munice nezůstane nevybuchlá, což vylučuje zranění civilistů roky po skončení nepřátelských akcí.

Je nepravděpodobné, že někdy uvidíme Boží šípy létající na obloze. Vesmírné zbraně v moderní době jsou založeny na elektronických bojových systémech, které umožňují vyřadit nepřátelské přístroje z provozu, uzavřel Larson.

Zdroj:  nationalinterest.org