Úřady uzavřely část národního parku Grand Teton poté, co se po sesuvu půdy objevila 30 metrů velká prasklina. Děje se to na pozadí neobvyklé aktivity největšího gejzíru v Yellowstonském parku vzdáleného 16 km. Roste proto strach z erupce supervulkánu.
Tento rok oblast Yellowstonského národního parku prochází neobvyklou geologickou aktivitou. Letos již došlo k jedenácti erupcím největšího aktivního gejzíru na světě Steamboat a minulý týden v bezprostřední blízkosti došlo k sesuvu půdy v národním parku Grand Teton, jehož nejoblíbenější turistické destinace byly uzavřeny.
„Potřebujeme ještě několik dní analyzovat data, abychom zjistili, zda se skála ještě hýbe," uvedl v pátek mluvčí národního parku Andrew White.
Sesuv půdy, ke kterému došlo 9. července, časově připadl i na již jedenáctou erupci gejzíru Steamboat z 6. července, která trvala 32 minut. Vědci však trvají na tom, že erupci supervulkánu nic nenasvědčuje.
Vědci oblast neustále monitorují. Obavy vzbuzuje i ta skutečnost, že podle nové studie magmatická komora pod Yellowstonským parkem je mnohem větší, než se původně předpokládalo. Během studie byla využita nová metoda stopování tepelných pohybů pod povrchem země, která odhalila, že se magmatická komora z vnitra země naplňuje dvakrát rychleji, než si vědci dříve mysleli.
Podle vědců Yellowstonský národní park leží na vrcholu supervulkánu, který vytvořil obrovský kráter. Jako supervulkán se označuje sopka, která může během erupce vyprodukovat přes tisíc kubických kilometrů magmatu. Přestože se jedná o aktivní vulkán, vědci se domnívají, že jeho erupce je velmi nepravděpodobná.
An emergency closure in the Hidden Falls and Inspiration Point areas on the west side of Jenny Lake is in effect for human safety. Some recently expanding cracks have been identified in a large rock buttress above the Hidden Falls viewing area. More info: https://t.co/dS9tklew8J pic.twitter.com/CbL6OzDUZp
— Grand Teton NP (@GrandTetonNPS) July 10, 2018
Zdroj: nps.gov