HAMBURK – Islámské centrum v Hamburku je pod dohledem Úřadu na ochranu ústavy již od 90. let. (Foto: Flickr)
Je řazeno do kategorie islamistických a je považováno za prodlouženou ruku íránského režimu v Evropě. Již dlouho se objevují výzvy k jeho zákazu. K tomu by mohlo brzy dojít.
V souvislosti s vyšetřováním Islámského centra Hamburk (IZH) prohledala policie desítky nemovitostí v sedmi spolkových zemích. Jen v hanzovním městě bylo ve čtvrtek ráno provedeno 31 příkazů k prohlídce a zabavení – v Modré mešitě na Alsteru, kterou IZH provozuje, a v dalších nemovitostech. Jen v Hamburku bylo nasazeno 300 policistů.
Podle spolkového ministerstva vnitra byly další razie provedeny v Dolním Sasku, Hesensku, Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD) oznámila, že v pozadí je vyšetřování, které by mohlo vést k zákazu organizace.
Podle hamburského zemského úřadu na ochranu ústavy je IZH, která je kontrolována Íránem, a proto je řazena do kategorie extremistických organizací, sledována zpravodajskými službami již od počátku 90. let. Již léta se ozývají hlasy, aby byla uzavřena, ale doposud se stalo jen málo.
V listopadu loňského roku vyzval Spolkový sněm spolkovou vládu, aby prověřila možnost zákazu této organizace. Právě minulý týden hamburský parlament schválil společný návrh rudozelených vládních frakcí, poslanců CDU a FDP, v němž vyzval Senát, aby v Berlíně pokračoval v kampani za zákaz a uzavření IZH.
Odstraňování křečových žil: V Hamburku se odborníci spoléhají na moderní metody
Hamburský senátor za vnitro Andy Grote nyní považuje razie za „tvrdý úder“ proti IZH. Jeho čas se „jasně vyčerpal“, řekl politik SPD. „Čím dříve IZH jako celek z Hamburku zmizí, tím lépe.“ Z prohlídek bylo zřejmé, že řízení o zákazu činnosti již značně pokročilo. „Předpokládá, že tato řízení budou nyní důsledně ukončena a že IZH bude včas uzavřena,“ řekl Grote.
„Zejména nyní, v době, kdy se mnozí Židé cítí obzvláště ohroženi, platí následující: obecně netolerujeme islamistickou propagandu ani antisemitské a protiizraelské nenávistné projevy,“ uvedl Faeser s odkazem na kontrolu IZH íránským vedením.
Teherán blahopřál islamistickému Hamásu k útoku na Izrael a označil ho za „zlomový bod v pokračování ozbrojeného odporu“. Režim financuje Hamás v Gaze a radikální islámskou organizaci Hizballáh v Libanonu. Podle spolkového ministerstva vnitra bezpečnostní orgány vyšetřují podezření, že IZH podporuje také aktivity Hizballáhu, který má v Německu zakázáno působit.
Podle ministerstva vnitra v Berlíně Úřad na ochranu ústavy předpokládá, že IZH v Německu „vykonává velký vliv, včetně úplné kontroly, nad některými mešitami a sdruženími“.
Samotné Islámské centrum Hamburk vyjádřilo přesvědčení, že výsledky prohlídky nebudou důvodem k zákazu sdružení. „IZH jako sdružení, stejně jako osoby, kterých se prohlídka týká, plně spolupracují s úřady a mají plnou důvěru v německý ústavní stát,“ vysvětlilo centrum. Navzdory dlouholetému sledování ze strany Státního úřadu na ochranu ústavy se podezření zřejmě nepotvrdila do té míry, aby byl zákaz spolku oprávněný.
Většina opozice v hamburském parlamentu razie uvítala jako krok k zákazu IZH. „Je o to tragičtější, že k tomu, aby se věci daly do pohybu, bylo zapotřebí bestiálního teroristického útoku Hamásu na Izrael,“ řekl šéf parlamentní frakce CDU Dennis Thering. Zároveň kritizoval skutečnost, že SPD a Zelení se dlouhodobě stavěli proti uzavření.
Vedoucí parlamentní frakce Levice Cansu Özdemir vyjádřil politování nad tím, „že se IZH v posledních letech nedokázala a nechtěla vyvinout v otevřenou a tolerantní organizaci a odpoutat se od vedení v Íránu – navzdory četným diskusím, mimo jiné s politiky a Schurou (Rada islámských obcí Hamburk)“. Teprve analýzy ukážou, zda a co z těchto zátahů vzejde.
„Zásah proti islamistům byl již dávno na spadnutí“, řekl vedoucí parlamentní skupiny AfD Dirk Nockemann.
„Díky slepé toleranci rudozelené vlády si IZH mohla po léta dělat, co se jí zlíbilo, a rozšiřovat svou sféru vlivu.“
Podle poslankyně FDP Anny von Treuenfels-Froweinové se mělo uzavření IZH řešit již dávno: „Příslušná zjištění Úřadu na ochranu ústavy proti prodloužené ruce mulláhů a příznivců Hamásu v Hamburku jsou k dispozici již léta.“
Úlevu nad opatřením ministra vnitra vyjádřila také strana Červenozelených. „IZH, který je ovládán íránským režimem, není součástí našeho demokratického Hamburku a spolková vláda ho musí uzavřít,“ řekl Sören Schumacher, expert na vnitro parlamentní frakce SPD, a zdůraznil: „Naše demokracie je ústavní stát, který se umí bránit.“
Sina Imhofová, mluvčí Zelených pro vnitřní politiku, označila razie za „pozitivní signál“. „Prohlídky v několika spolkových zemích také jasně ukazují, že řízení o zákazu IZH je celostátním zájmem, a proto odpovědnost právem leží na spolkovém ministerstvu vnitra.“
Zdroj: welt.de