Tisíce uprchlíků ze Sýrie, Pákistánu, Íránu a Iráku zamířily ke hranicím Turecka s evropskými zeměmi po zprávách o tom, že Turecko už nečiní překážky přechodu uprchlíků do Evropy, oznámila televizní stanice Haberturk. (Foto: Youtube)
Na pozadí zpráv o tom, že turečtí pohraničníci nebudou bránit jejich přechodu přes hranici, se uprchlíci různých národností scházejí dohromady a jdou ve velkých skupinách pěšky nebo jedou dopravními prostředky směrem k pozemním a námořním pohraničním přechodům mezi Tureckem a evropskými zeměmi, oznámila televizní stanice.
Podle informací stanice byly kolony uprchlíků pozorovány v Istanbulu, Edirne, Izmiru a Aydinu.
Syrští uprchlíci žijí v současné době v různých zemích, nejvíce jich je v sousedících se Sýrií Libanonu, Turecku a Jordánsku. Třeba jen v Turecku se nachází asi 3,6 milionu uprchlíků.
Hlavy států a šéfové vlád členských zemí EU zkoordinovali v polovině března roku 2016 s Tureckem společný plán boje proti migrační krizi. Předpokládá mj. poskytnutí finanční pomoci Ankaře pro příjem uprchlíků, návrat do Turecka všech nelegálních migrantů, kteří se dostali do Řecka z tureckého území, a příjem Evropskou unií legálních syrských migrantů z Turecka podle zásady „jeden za jednoho“.
Evropská unie vyzvala všechny strany, které se podílejí na vyostření situace kolem syrského Idlibu, aby udělaly nezbytné kroky pro deeskalaci, a také slíbila, že podnikne opatření na ochranu vlastních zájmů v bezpečnostní sféře, prohlásil šéf zahraničněpolitické služby EU Josep Borrell.
„EU vyzývá všechny strany k neodkladné deeskalaci a vyjadřuje politování nad lidskými oběťmi. EU prozkoumá rovněž veškerá nezbytná opatření na ochranu svých bezpečnostních zájmů. Udržujeme kontakt se všemi patřičnými subjekty,“ napsal Borrell na Twitteru.