Turecko informuje USA v případě zahájení své vojenské operace v Sýrii, ale nemá v úmyslu žádat o svolení, uvedl mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalyn v úterý. (Foto: Wikimedia)
Dříve Kalyn v rámci delegace uspořádal jednání s poradcem prezidenta Spojených států Johnem Boltonem o stažení amerických vojsk ze Sýrie.
„Od Spojených států zněla prohlášení, že by bylo nesprávné provádět naši operaci, aniž bychom ji oznamovali. Jsme vždy připraveni upozornit a koordinovat, ale nikoho nebudeme žádat o povolení," řekl Kalyn novinářům v Ankaře.
Dodal, že se téma nárazníkové zóny v Sýrii na jednáních se Spojenými státy neprobírala. Podle Kalyna setkání Boltona s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem nebylo plánováno.
„Taková schůzka se neplánovala a nebyla potvrzená v rámci prezidentova programu. Samozřejmě Boltonovo prohlášení v Izraeli o syrských Kurdech vyvolalo naši reakci, ale posuzování absence setkaní našeho prezidenta s Boltonem jako reakce je chybné," řekl turecký politik.
Erdogan dříve prohlásil, že Ankara je připravena zahájit operaci na východ od Eufratu proti silám domobrany syrských Kurdů. Později řekl, že se rozhodl odložit zahájení vojenské operace v Sýrii po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem 14. prosince, na jehož konci se Trump rozhodl stáhnout americké jednotky ze Sýrie.
Dříve Bolton řekl, že načasování stažení amerických vojsk ze Sýrie závisí na likvidaci zbývajících militantů Islámského státu (teroristická organizace zakázaná v Rusku) v zemi a zajištění bezpečnosti kurdských sebeobranných sil. Podle něj USA trvají na zajištění bezpečnosti sil domobrany syrských Kurdů, kteří jsou spojenci Washingtonu, před případnými kroky Turecka. Erdogan tyto výroky nazval nepřijatelnými.
Zdroj: forumdaily.com