Spojené státy nedokázaly rozšířit své zbrojní embargo proti Íránu prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN, řekl prezidentův poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien v rozhovoru pro Fox News. (Foto: Wikimedia)
Předtím členové Rady bezpečnosti nepodpořili americké usnesení o této otázce. Podle dohod je v rámci Společného komplexního akčního plánu (JCPOA) povolení pro dodávku vojenské techniky Íránu dočasné a končí 18. října. Pro tento dokument hlasovaly pouze Spojené státy a Dominikánská republika. Rusko a Čína byly proti, ostatní členové Rady bezpečnosti se zdrželi hlasování.
„Dnes jsme prohráli, ale to ještě není konec,“ řekl O'Brien.
Poradce Donalda Trumpa také přiznal, že odmítnutí ze strany Francie, Německa a Velké Británie podpořit Spojené státy v Radě bezpečnosti OSN „zklamalo, ale nepřekvapilo“.
Stálý zástupce RF pro mezinárodní organizace ve Vídni Michail Uljanov řekl, že pokus USA prodloužit íránské zbrojní embargo „s rámusem propadl“.
Diplomat vyjádřil názor, že Spojené státy předem očekávaly výsledek hlasování, „ale přesto se snažily prorazit“.
„Pokus USA prodloužit íránské zbrojní embargo s rámusem propadl. Nebyly důvody. Ti, kteří se kvůli tomu trápí, by to neměli příliš dramatizovat.
Nezapomeňte, že před rokem 2010 žádné embargo nebylo a nic mimořádného se nedělo, a nestane se ani teď,“ napsal Uljanov na svém Twitteru.
Stálý zástupce RF při OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že Rusko hlasovalo v Radě bezpečnosti OSN proti návrhu usnesení, předloženému Spojenými státy, protože důsledně vystupuje proti pokusům o vnucování takových omezení Teheránu.
Něbenzja připomněl, že v pátek ruský prezident Vladimir Putin navrhl uspořádat co nejdříve online setkání prezidentů stálých členů Rady bezpečnosti OSN za účasti vedení Německa a Íránu, s cílem stanovení kroků, které by mohly zabránit konfrontaci nebo nárůstu napětí v tomto orgánu.
„Vyzýváme naše partnery, aby tento návrh pečlivě zvážili. V opačném případě se můžeme setkat s dalším stupňováním napětí a zvýšením rizika (vzniku – pozn. red.) konfliktu. Tomu je třeba se vyhnout,“ řekl Něbenzja.
Írán a šest mezinárodních vyjednavačů dosáhli v červenci 2015 historické dohody o vyřešení dlouhodobého problému íránského atomu. Mnohaměsíční jednání skončila přijetím Společného komplexního akčního plánu (JCPOA), jehož provádění zcela zruší ekonomické a finanční sankce proti Íránu, které byly dříve uvalené Radou bezpečnosti OSN, Spojenými státy a Evropskou unií.
Dohoda mimo jiné předpokládala, že zbrojní embargo proti Íránu bude zrušeno během pěti let, bude možné dodávat zbraně i dříve, ale pouze se souhlasem Rady bezpečnosti OSN. Dohoda v původní podobě nepřežila ani tři roky: v květnu 2018 Spojené státy ohlásily jednostranné odstoupení od ní a obnovení tvrdých sankcí proti Teheránu.
Zdroj: reuters.com