Donald Trump možná vyzve k vytvoření 800mílové demilitarizované zóny mezi Ruskem a Ukrajinou v rámci plánu na brzké ukončení války. (Foto: Flickr / ilustrační)
Návrh, který nastínili tři Trumpovi spolupracovníci, by zahrnoval zónu hlídanou britskými a evropskými jednotkami.
Znamenalo by to, že Rusko by si ponechalo své územní zisky dosažené na Ukrajině, přičemž současná hranice by byla zmrazena.
Kyjev by také musel zajistit, že po dobu 20 let nevstoupí do NATO. Podle těchto plánů by USA vyzbrojily Ukrajinu výměnou za to, že zabrání Rusku v obnovení války.
Odpovědnost za obsazení a financování nárazníkové zóny by však připadla výhradně evropským spojencům Ukrajiny.
K tomu došlo v době, kdy ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj varoval, že jakýkoli pokus o ukončení války uklidněním Ruska by byl pro Evropu „sebevraždou“.
‚Můžeme poskytnout výcvik a další podporu, ale hlaveň zbraně bude evropská,‘ řekl člen Trumpova týmu listu Wall Street Journal. ‚
Nepošleme americké muže a ženy, aby udržovali mír na Ukrajině. A nebudeme za to platit. Ať to udělají Poláci, Němci, Britové a Francouzi‘.
Ačkoli Trump nenastínil, jak by obě strany dostal k jednacímu stolu, jeho poradci údajně vyslovili různé plány, jak konflikt vyřešit.
Nejvyšší ruský bezpečnostní představitel Sergej Šojgu ve čtvrtek řekl, že situace v bojové zóně na Ukrajině není ve prospěch Kyjeva a že Západ by to měl akceptovat a jednat o ukončení konfliktu, uvedla agentura Interfax.
‚Nyní, když situace v divadle vojenských operací není ve prospěch kyjevského režimu, stojí Západ před volbou – pokračovat v jeho financování a ničení ukrajinského obyvatelstva, nebo uznat současnou realitu a začít vyjednávat,‘ citoval Šojgu na zasedání bezpečnostních rad tajemníků zemí Společenství nezávislých států v Moskvě.
Trump slavně prohlásil, že rusko-ukrajinská válka by nikdy nezačala, kdyby byl prezidentem, a tvrdil, že by mohl konflikt náhle zastavit – aniž by kdy prozradil své plány, jak to udělat.
Británie, Francie a Německo již přislíbily, že budou Ukrajinu podporovat „tak dlouho, jak to bude nutné“, a Zelenskyj je rozhodně proti tomu, aby se území vzdával Vladimir Putin.
Včera ukrajinský vůdce prohlásil, že jakékoli ústupky Putinovi by byly „pro Ukrajinu nepřijatelné“ a pro Evropu „sebevražedné“.
Vzhledem k tomu je těžké si představit, jak by bylo možné takový plán prosadit jinak než silovým nátlakem na Kyjev a hrozbami zastavení tolik potřebné americké vojenské pomoci.
To by dramaticky podkopalo vztahy Washingtonu s celou Evropou a zpochybnilo legitimitu NATO. Někteří analytici a politici varují, že by to dokonce mohlo povzbudit Čínu, aby využila domnělé nejednotnosti Západu a snažila se rozšířit svůj vliv v Tichomoří.
Obavy, že by republikáni mohli usilovat o jednostranné vystoupení z NATO, jsou přehnané, neboť americký Kongres přijal zákon, který ke schválení takového kroku vyžaduje dvoutřetinovou většinu hlasů v Senátu.
Mnozí analytici však varovali, že Trump skutečně pravděpodobně sníží americkou vojenskou pomoc Ukrajině a donutí evropské partnery Kyjeva nést obrovské břemeno, aby udrželi dostatečné dodávky zbraní – což by jistě zvýšilo tlak na Zelenského, aby zvážil vyjednávání o urovnání sporu.
Zdroj: dailymail.co.uk