Americký prezident Donald Trump sdělil, že od Severoatlantické aliance požaduje, aby se aktivněji účastnila v procesech na Blízkém východě. (Foto: Twitter)
„Dnes požádám NATO, aby se aktivněji zapojilo do procesů na Blízkém východě,“ sdělil ve středu v projevu v souvislosti s íránským raketovým útokem na základny s americkými vojáky. Jeho vystoupení vysílala televize Fox News.
Dále v projevu řekl, že Írán způsobil menší škody americkým základnám, při útocích nebyl nikdo zraněn.
„Zdá se, že Írán ustoupil, to je dobré pro celý svět,“ uvedl americký lídr.
Podle Trumpa se obětem zabránilo díky systému včasného varování. Uvedl, že Washington uvalí na Teherán nové ekonomické sankce. Kromě toho řekl, že Írán podporuje teroristy.
Prezident poznamenal, že Teherán nebude mít jaderné zbraně, dokud bude on u moci. Prezident také vyzval Velkou Británii, Čínu, Německo, Francii a Rusko, aby pracovaly na nové dohodě s Íránem.
K tomu, aby se NATO aktivněji účastnilo probíhajících procesů na Blízkém východě dále dodal vyjádření o budoucnosti. „Chceme, abyste měli skvělou budoucnost, kterou si vy zasloužíte.“
Jaderná dohoda
K jaderné dohodě uvedl prezident, že ručící země by měly odstoupit od Společného komplexního akčního plánu pro íránský jaderný program (JCPOA) a pracovat na nové dohodě.
„Poškozující JCPOA tak či onak vyprší a dá Íránu jasnou a rychlou cestu k jadernému průlomu. Írán musí opustit své jaderné ambice a ukončit podporu terorismu. Je čas, aby si Británie, Německo, Francie, Rusko a Čína tuto skutečnost přiznaly. Musí vyjít z toho, co zůstalo z JCPOA a my všichni musíme pracovat na dohodě s Íránem, která udělá svět bezpečnější a mírumilovnější,“ uvedl Trump.
USA a zbraně
Dále se prezident nechal slyšet, že Spojené státy nechtějí používat svoji vojenskou sílu, ekonomický potenciál je nejlepší odrazující faktor proti Íránu.
„Skutečnost, že všechny tyto zbraně máme, neznamená, že je musíme používat. Nechceme je používat. Americká síla, jak vojenská, tak i ekonomická, je nejlepším faktorem odstrašení,“ řekl.
Kromě toho se nechal slyšet, že Spojené státy jsou připraveny uzavřít mír se všemi, kteří si to přejí.
„Íránskému národu a lídrům Íránu: Chceme, abyste měli báječnou budoucnost, kterou si zasloužíte, s prosperujícím domovem a harmonií se zeměmi světa. Spojené státy jsou připraveny uzavřít mír se všemi, kteří to hledají,“ řekl prezident.
Rovněž prezident zmínil i terorismus. Podle jeho slov musí země přestat terorismus podporovat a opustit od svých jaderných ambicí. Podle prezidenta může být „Írán úžasnou zemí, ale na Blízkém východě se nemůže nastolit mír a stabilita, zatímco Írán nadále bude zasévat krutost, nepokoje, nenávist a válku“.
V neposlední řadě se Trump vyjádřil k hypersonickým raketám. „Naše rakety jsou velké, silné, přesné, smrtící a rychlé. Staví se mnoho hypersonických raket. Skutečnost, že máme takové zbraně, však neznamená, že je musíme použít,“ dodal Trump.
Útok na americké základny
V noci na středu prohlásily Íránské revoluční gardy, že zahájily operace msty za vraždu generála Sulejmáního. Teherán vystřelil rakety země – země na základny Ajn al-Asad a základnu v Irbílu. Eskalace napětí mezi Spojenými státy a Íránem začala právě po vraždě Sulejmáního.
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že je „vše v pořádku“. Televizní stanice Fox News s odkazem na zdroje informovala, že podle předběžných informací nedošlo k žádným obětem mezi Američany.
Kromě toho tajemník Nejvyšší rady bezpečnosti Íránu Alí Šamchání prohlásil, že země má 13 scénářů, jak se Washingtonu pomstít. Donald Trump slíbil, že v případě útoku na Američany bude proveden „rychlý a silný úder“ na 52 cílů v Íránu.
Vražda Kásima Sulejmáního
Spojené státy 3. ledna provedly na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdádského letiště, jehož následkem zahynul generál Kásim Sulejmání a dalších deset lidí včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku.
Prezident USA Donald Trump také prohlásil, že je připraven k dalším akcím proti Íránu po vraždě íránského generála Kásima Sulejmáního.
Íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům, ministr obrany Amir Hatami slíbil „drtivou odpověď“ na smrt vojenského velitele.
Irácké ministerstvo zahraničí označilo incident za porušení suverenity země. Parlament Iráku poté hlasoval pro stažení amerického kontingentu, ale americký prezident Donald Trump hrozil sankcemi, pokud bude Bagdád požadovat stažení vojsk.
President Trump: “No Americans were harmed in last night's attack... We suffered no casualties. All of our soldiers are safe and only minimal damage was sustained... Our great American forces are prepared for anything. Iran appears to be standing down…” https://t.co/fiz0R8KlLr pic.twitter.com/KmVZxZWCwt
— CNN (@CNN) January 8, 2020