Bývalý americký prezident Donald Trump obhajoval své rozhodnutí uspořádat na svém hřišti v New Jersey golfovou akci sponzorovanou Saúdskou Arábií. (Foto: Flickr)
Vzhledem k tomu, že protestující obviňují Saúdskou Arábii z teroristických útoků z 11. září, Trump argumentoval, že „nikdo nepřišel tragédii na kloub“.
Skupina zastupující rodiny obětí 11. září odsoudila Trumpa za pořádání akce v Trump National Golf Clubu v Bedminsteru ve státě New Jersey, piketovala na hřišti a v dopise zaslaném Trumpovi minulý týden vyzvala bývalého prezidenta, aby akci zrušil.
„Jednoduše nedokážeme pochopit, jak jste mohl souhlasit s přijetím peněz od golfové ligy Království Saúdské Arábie za uspořádání jejich turnaje na vašem golfovém hřišti, a to ve stínu Ground Zero,“ stálo v dopise.
Na otázku ohledně protestů Trump ve čtvrtek pro ESPN uvedl, že „nikdo bohužel nepřišel 11. září na kloub, a měl by“, přičemž únosce, kteří při útocích v roce 2001 zabili téměř 3 000 lidí, označil za „maniaky“.
Všeobecně se předpokládá, že se na úderech podílela saúdskoarabská vláda. Z 19 únosců jich 15 pocházelo ze Saúdské Arábie, stejně jako Usáma bin Ládin, vůdce al-Káidy a strůjce útoků. Komise pro 11. září 2001 sice nenašla „žádné důkazy“, že by Rijád útoky financoval nebo organizoval, ale označila Saúdskou Arábii za financiéra al-Káidy.
Přibližně 28 stran z této zprávy, které se týkají Saúdské Arábie, zůstává utajeno.
Nicméně dokumenty FBI odtajněné v loňském roce identifikovaly několik saúdských představitelů jako ty, kteří poskytli „významnou logistickou podporu“ dvěma z únosců. Jméno jednoho z těchto úředníků – středně vysokého pracovníka saúdského velvyslanectví ve Washingtonu – bylo agenturou neúmyslně prozrazeno o rok dříve.
Sám Trump nadnesl přízrak saúdského zapojení během volební kampaně v roce 2016 během tirády proti válkám v Iráku a Afghánistánu.
„Kdo vyhodil do vzduchu Světové obchodní centrum? Nebyli to Iráčané, byli to Saúdové, podívejte se na Saúdskou Arábii,“ řekl v únoru v panelu Fox News. Na předvolebním shromáždění později prohlásil, že tajné dokumenty – zřejmě zmíněných 28 stran – mohou dokazovat, že Saúdové „skutečně zbourali Světové obchodní centrum“.
Po nástupu do úřadu učinil Trump Saúdskou Arábii svým prvním zahraničním cílem a schválil s vládci království zbrojní dohodu v hodnotě 100 miliard dolarů. Úlomky americké bomby byly později nalezeny na místě leteckého útoku na školní autobus v Jemenu.
Trump však není jediným americkým prezidentem, který vůči Saúdské Arábii mluvil tvrdě, než si její představitele udobřil. Prezident Joe Biden v roce 2019 slíbil, že z tohoto státu Perského zálivu udělá mezinárodního „vyvrhele“ kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího, ale začátkem tohoto měsíce tam odcestoval a požádal saúdské královské rodiny, aby čerpaly více ropy, poté co pozdravil korunního prince Mohammeda bin Salmána úderem pěstí.
„Mrzí nás to, ale jste první prezident od útoků z 11. září, který se nesetkal s rodinami a pozůstalými,“ napsala skupina zastupující rodiny z 11. září v samostatném dopise Bidenovi.
„Přesto jste právě odcestoval přes půl světa, abyste si se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem dal pěstí a on měl tu drzost Vás poučovat o lidských právech a ‚hodnotách‘,“ pokračoval dopis s odkazem na Salmána, který Bidenovi řekl, že pokusy USA „vnutit“ své hodnoty silou v Iráku a Afghánistánu byly „chybami“.
Zdroj: independent.co.uk