V pondělí americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. (Foto: Wikimedia)
V prohlášení se Trump chlubil tím, že „tento bezprecedentní krok, které přijalo MZV USA, uznává, že Írán není pouze státním sponzorem terorismu, ale také, že se IRGC aktivně účastní, financuje a podporuje terorismus jako nástroj státních služeb“.
Podle Trumpa jsou Íránské revoluční gardy primárním prostředkem íránské vlády k řízení a realizaci její globální teroristické kampaně. Uvedl také, že toto označení jasně vysvětluje rizika spojená s obchodováním s IRGC či s poskytováním podpory IRGC.
„Pokud obchodujete s IRGC, sponzorujete terorismus,“ řekl Trump.
Média na konci minulého týdne uvedla, že americká vláda hodlá Íránské revoluční gardy označit za teroristickou organizaci. Podle deníku The Wall Street Journal toto rozhodnutí podpořil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo a poradce pro národní bezpečnost John Bolton.
Současně se proti tomuto rozhodnutí postavilo několik představitelů Pentagonu a vojenských velitelů, včetně předsedy náčelníků štábů Ozbrojených sil USA a generála Josepha Dunforda.
Učinili tak proto, že by to dle jejich názoru mohlo mít negativní důsledky pro americké síly v regionu, ale nezpůsobilo by to žádoucí škody íránské ekonomice. Pochybnosti o důsledcích takového rozhodnutí mají také v CIA.
Íránská reakce
Íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti označila Centrální velitelství Spojených států a související síly za teroristickou organizaci. Navíc si média všimla, že íránská rada obvinila Washington z podpory terorismu.
Návrh zákona byl představen krátce poté, co americký prezident Donald Trump označil Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci.
IRGC se řídí pouze příkazy nejvyššího íránského vůdce, který působí nezávisle na běžné armádě