Příkaz směřuje k omezení poskytování takové péče – včetně blokátorů puberty, hormonálních terapií a operací – zdravotnickým zařízením, která dostávají federální finanční prostředky, a vyzývá ministra zdravotnictví a sociálních služeb, aby „přijal veškerá vhodná opatření k ukončení chemického a chirurgického mrzačení dětí“. (Foto: Flickr)

Nezdá se, že by exekutivní příkaz omezoval tyto zákroky pro osoby mladší 19 let, které nejsou transsexuály. Jedná se o nejnovější Trumpovo opatření, které má dopad na transgender komunitu – ta podle odhadů tvoří méně než 1 % populace starší 13 let.

Trump také nedávno podepsal exekutivní příkazy omezující účast transsexuálů v armádě, ukončující federální právní uznání transsexuálů a omezující změny označení pohlaví na federálních dokumentech.

Hlavní národní lékařské asociace, včetně Americké pediatrické akademie, Americké lékařské asociace, Americké akademie dětské a dorostové psychiatrie a více než 20 dalších, tvrdí, že péče o potvrzení pohlaví je bezpečná, účinná, prospěšná a z lékařského hlediska nezbytná.

V Trumpově exekutivním příkazu se uvádí, že „politika Spojených států spočívá v tom, že nebudou financovat, sponzorovat, propagovat, napomáhat ani podporovat takzvanou ‚přeměnu‘ dítěte z jednoho pohlaví na druhé a budou důsledně prosazovat všechny zákony, které tyto destruktivní a život měnící postupy zakazují nebo omezují“.

Příkaz rovněž směřuje k vyloučení krytí mladých lidí v souvislosti s transgenderem z federálních zdravotních pojistek, včetně dávek TRICARE ministerstva obrany, zdravotních dávek pro federální zaměstnance a zdravotních dávek poštovních služeb.

Trumpův příkaz vyjadřuje obavy, že péče o osoby potvrzující pohlaví sterilizuje děti, a říká: „nespočet dětí brzy začne litovat, že byly zmrzačeny, a začne chápat děsivou tragédii, že nikdy nebudou moci počít vlastní děti nebo vychovávat své děti kojením.“

Lékařští odborníci již dříve pro ABC News uvedli, že u mladých lidí v pubertálním věku, kteří během dospívání dočasně užívají blokátory puberty, zatím nezaznamenali rozsáhlé a dlouhodobé problémy s plodností a že hormonální terapie nemusí nutně vést k trvalé sterilizaci transsexuálů, ale že ovlivňuje plodnost.

Národní směrnice uvádějí, že lékaři by měli pacienty před podáním hormonální terapie důkladně upozornit na možnost snížení plodnosti.

Samostatná studie vědců z Harvard T.H. Chan School of Public Health navíc zjistila, že transgenderové a genderově odlišné nezletilé osoby v USA nevyužívají operace potvrzující pohlaví téměř vůbec, a naopak zjistila, že cisgenderové nezletilé osoby a dospělí využívají tyto operace potvrzující pohlaví – například operace zmenšení prsou u cisgenderových chlapců a mladých mužů – podstatně častěji než jejich transgenderové protějšky.

Zdroj: abcnews.go.com