Bývalý velitel české vojenské zpravodajské služby Andor Šándor okomentoval slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o „mozkové smrti“ NATO. Je to třeba vnímat spíše vážně, píše a varuje, že Evropa má před sebou bezpečnostní problém. (Foto: Flickr)
„NATO je ve stavu mozkové smrti, uvedl Macron a vyzval k posílení obrany. To prohlásil francouzský prezident. Nejsem lékař, ale vím, že když je někdo prohlášen, že se nachází ve stavu mozkové smrti, cesta do pohřební služby je nevyhnutná. I když Francie nikdy nebyla horlivým členem Aliance a měla problém s tím, že ji vedou Američané, je jeho výrok nutné brát spíše vážně,“ napsal Šándor na Facebook.
Podle něj si ve Washingtonu myslí, že hlavní hrozby pocházejí z Číny, Severní Koreji a Íránu. Americký prezident Donald Trump, dodává Šándor, jasně poukazuje na to, že nepotřebuje severoatlantické spojence při čelení těmto hrozbám.
„Možná ho (pozn. NATO) nepotřebuje vůbec. Jenže nahradit Alianci evropskými kapacitami je obrovský problém z řady důvodů. Navíc Británie, země s jadernými zbraněmi mající nejlepší armádu v Europě, opouští EU. Evropo, máme problém!!“ uvádí.
Dále bývalý velitel české vojenské zpravodajské služby kritizoval zahraniční politiku Washingtonu. Kroky Spojených států za poslední měsíc mnohem silněji podkopaly jednotnost NATO, než činnost Ruska za více než desítileté období, myslí si.
„Rusku se za více jak deset let, kdy aktivně působí proti NATO (konflikt v Gruzii, rozbitá Ukrajina, mimo jiné), což je z hlediska jeho vnímání bezpečnosti logické, a může se nám to líbit, nebo nemusí, nepodařilo Alianci tak narušit, jako USA za poslední měsíc, kdy Turecku umožnily vojenskou agresi proti Sýrii. Jaký lepší dárek mohl Putin dostat?!“ napsal.
Macron o NATO
Ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro časopis The Economist kritizoval skutečný stav koordinace mezi USA a evropskými státy v rámci NATO. K popsání situace použil výraz „mozková smrt“. Francouzký prezident rovněž upozornil, že Evropa musí začít přemýšlet o sobě jako o samostatné geopolitické síle a opět začít strategický dialog s Ruskem. Macron zároveň položil otázku, zda NATO bude reagovat podle článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně, pokud se syrský prezident Bašar Asad rozhodne vojenské odpovědět na tureckou operaci na severu své země.
Zdroj: snews.com