WASHINGTON – Uskutečňuje nyní Donald Trump své prohlášení v praxi? Republikán opakovaně prohlásil, že chce ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin po svém znovuzvolení. (Foto: Flickr)
Nyní jeden z poradců prozradil, jakou dohodu chce republikán s Vladimirem Putinem uzavřít.
Skutečnost, že byl Donald Trump znovu zvolen americkým prezidentem, má významný dopad nejen na život lidí v USA, ale také na další průběh války na Ukrajině.
Po Trumpově vítězství zpočátku nebylo jasné, zda vládce Kremlu Putin republikánovi vůbec pogratuloval.
Zatímco Kreml telefonát popřel, ruský zpravodajský časopis „Verstka“ zpočátku tvrdil, že Vladimir Putin Donaldu Trumpovi skutečně blahopřál.
Nikoli však přímo, ale prostřednictvím „společných přátel“. Putin později vystoupil veřejně a Trumpovi poblahopřál během vystoupení v Soči.
Trump chce ukončit válku na Ukrajině
Otázkou však zůstává: Jak chce Donald Trump ukončit válku na Ukrajině?
Bývalý zvláštní vyslanec USA pro jednání na Ukrajině Kurt Volker po Trumpově vítězství řekl deníku Kiev Independent, že věří, že Trump „co nejdříve zavolá Putinovi“ a řekne kremelskému vůdci, že „musí ukončit válku“.
Ale za jakých podmínek?
Putin opakovaně prohlásil, že ukončení bojů bude možné pouze tehdy, pokud se Ukrajina zcela vzdá oblastí Doněcka, Luhanska, Chersonu, Záporoží a černomořského poloostrova Krym.
Deník Wall Street Journal s odvoláním na tři anonymní zdroje blízké Trumpovi uvádí, že prezident chce zmrazit válku na Ukrajině na současných frontových liniích a vytvořit demilitarizovanou zónu v délce asi 497 kilometrů na východě země.
Zmrazením konfliktu by si Vladimir Putin mohl ponechat území, která v současnosti okupuje (asi pětinu Ukrajiny). Demilitarizovaná zóna by však nebyla monitorována americkou armádou, ale evropskými spojenci.
Dalším Trumpovým nápadem je podle listu Wall Street Journal odložit členství Ukrajiny v NATO nejméně o 20 let a pokračovat v dodávkách zbraní Kyjevu.
Role Kellogga?
„Jsem velmi potěšen, že mohu jmenovat generála Keitha Kellogga do funkce asistenta prezidenta a zvláštního vyslance pro Ukrajinu a Rusko,“ napsal Trump na svém kanálu Truth Social. „Společně zajistíme MÍR PŘES SILU a učiníme Ameriku a svět opět bezpečnými!“ dodal.
Jmenováním Keitha Kellogga svým zvláštním vyslancem pro Ukrajinu zvolil Donald Trump také velmi konkrétní, předem ohlášený plán pro nejpalčivější zahraničněpolitický problém, který má na stole.
Kellogg, Trumpův osmdesátiletý bývalý poradce pro národní bezpečnost, svůj mírový plán poměrně podrobně vyložil, když v dubnu napsal pro politický institut America First.
Začíná tím, že válku označuje za „krizi, které se dalo vyhnout a která kvůli nekompetentní politice Bidenovy administrativy… zapletla Ameriku do nekonečné války“.
Stručně řečeno, příměří zmrazí frontové linie a obě strany budou donuceny zasednout k jednacímu stolu. Ale právě v delších detailech se vše komplikuje.
Zdroj: edition.cnn.com