Administrativa Donalda Trumpa se snaží potichu vytvořit vojenskou alianci na Blízkém východě, která má vzdorovat rostoucímu vlivu Íránu.

Šest arabských států Perského zálivu, Egypt a Jordánsko se mají stát členy vojensko-politického paktu, kterému v Bílém domě přezdívají „arabské NATO". Hlavními členy koalice se mají stát Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Předběžný oficiální název je Blízkovýchodní strategická aliance (MESA), ve které sunnitské země Blízkého východu mají vzdorovat šíitskému Íránu. V Bílém domě agentuře Reuters potvrdili, že již několik měsíců probíhají jednání s regionálními partnery o koncepci aliance. S myšlenkou vytvořit „arabské NATO" přišli saúdští úředníci během Trumpovy loňské návštěvě Rijádu.

„MESA bude sloužit jako obranná zeď proti íránské agresi, terorismu, extremismu a přinese stabilitu na Blízký východ," uvedl agentuře mluvčí americké Rady národní bezpečnosti.

Jak upozorňuje Reuters, s podobnými návrhy přicházely i předešlé americké administrativy. Jejich snahy o vytvoření formální aliance se však nesetkaly s úspěchem.

Jedním z možných problémů této aliance je již 13 měsíců trvající konflikt mezi Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty na jedné straně a Katarem, který hostí největší americkou leteckou základnu v regionu, na straně druhé. Rijád a Abú Zabí obviňují Dauhá z podpory terorismu. Katar obvinění odmítá.

Jedním z hlavních cílů aliance má být vytvoření společné regionální protiraketové obrany, o které Washington již bezúspěšně roky jedná se spojenci z Perského zálivu. Spojené státy mají dále přispět výcvikem a dodávkami zbraní.

Zdroj: reuters.com