Největší vodní stavba světa. Nachází se v Číně, v provincii Chu-pej a je postavena na řece Jang-c'-ťiang. Vodní dílo Tři soutěsky je označováno jako čínský projekt století. A právem. Drží mnohé nej, i když ne všechny jsou zrovna v pozitivním světle. (Foto: Youtube)
Stavba hráze byla dokončena v roce 2006, elektřinu do sítě však začaly generátory (každý o výkonu 700 MW) dodávat až v roce 2008. Později byly namontovány další, jejichž spuštění proběhlo roku 2011, celkem počet generátorů stoupl na 32. Oficiální náklady na vybudování díla byly vyčísleny na 25 miliard dolarů, skutečné náklady jsou ale mnohem vyšší.
Po uvedení vodní elektrárny do provozu bude pokrývat až desetinu čínské spotřeby elektrické energie. Postupné napuštění ohromné nádrže si vynutilo přestěhování asi 1,3 milionů lidí, pod přehradou zmizela dvě velká města a stovky vesnic (plocha odpovídající zhruba 1/3 Libereckého kraje). Po úplném napuštění stoupne hladina řeky o desítky metrů.
Stavba přehrady je provázena varováními odborníků, že její existence způsobuje a bude způsobovat velké škody na životním prostředí.
V roce 2007 bylo oficiálními čínskými sdělovacími prostředky oznámeno, že z okolí přehradní nádrže budou přesídleny další 4 miliony lidí kvůli rozsáhlým sesuvům půdy, půdní erozi a znečištění.
Důsledkem vytvoření přehrady se stala nucené vysídlení více než 1.260.000 lidí. Kompletní ponořená oblast má 17 velkých měst, 140 obcí a více než 3000 vesnic.
Ekologické škody Čínská vláda přiznala devastující účinky vodního díla na ekologii krajiny a život lidí. Vyčlenila miliardové investice na eliminaci ekologických škod vodního díla.
Tři soutěsky měly vliv i na Zemi jako takovou. Vědci z NASA vypočítali, že masa vody v přehradě prodloužila den o 0,06 mikrosekundy a mírně zploštila tvar Země.