V pátek (8. července) byl během předvolebního projevu v západním Japonsku zavražděn 67letý bývalý japonský premiér Šinzó Abe. (Foto: Flickr)
V zemi, kde jsou zákony o kontrole zbraní přísné, se jedná o první útok od doby před druhou světovou válkou. Podezřelý vrah údajně uvedl, že choval zášť vůči organizaci, s níž byl podle něj premiér spojen, nicméně policie tvrdí, že vyšetřování těchto tvrzení stále probíhá.
Jak uvádí Anna Flecková ze společnosti Statista níže, sázky mohou být pro politické představitele vysoké. Pokud se ohlédneme za posledními dvaceti lety, řada vůdců byla zavražděna buď během výkonu funkce, nebo poté, co odstoupili. V následujícím grafu se podíváme na prezidenty a premiéry, kteří byli zabiti od roku 2000, jak je uvádí agentura AP zde.
Infografika: Vůdci zavraždění od roku 2000 | Statista:
Právě v loňském roce byl haitský prezident Jovenel Moïse údajně mučen předtím, než ho při nočním zátahu zabila skupina najatých vrahů.
O několik měsíců dříve byl při bojích s povstalci na severu země zabit čadský prezident Idriss Deby Itno, a to jen několik hodin poté, co zvítězil v opakovaných volbách.
Graf pak ukazuje desetiletý klid, kdy nebyl zabit žádný prezident ani premiér. V této době však přišli o život vysoce postavení představitelé, jako například vůdce tuniské levicové opozice Chokri Belaid a Mohammed Brahmi.
Benazír Bhuttová, jediná žena na seznamu a první žena na postu předsedy vlády Pákistánu, byla zastřelena a poté zasažena výbuchem sebevražedného atentátníka na politickém shromáždění ve městě Rávalpindí.
V roce 2011 byl libyjský diktátor Moammar Kaddáfí zajat a zabit poté, co jeho vládu svrhlo povstání podporované NATO.
Prezident Konga Kabila a prezident Guineje-Bissau João Bernardo Vieira byli zastřeleni vnitřními muži, první z nich dětským vojákem, který se stal jeho dospívajícím bodyguardem, a druhý vojákem v prezidentském paláci.
Nepálského krále mezitím zavraždil jeho vlastní syn, který v královském paláci zmasakroval devět členů rodiny – včetně krále – údajně kvůli hádce o princově sňatku.
Zdroj: statista.com