Nobelova cena za ekonomii byla udělena bývalému předsedovi Federálního rezervního systému Benu Bernankemu a dvěma dalším za výzkum bank a finančních krizí v 80. letech. (Foto: Flickr)
Bernanke zastával funkci předsedy Fedu v letech 2006-14 a proslul tím, že před více než deseti lety během GFC rozpoutal přílivovou vlnu monetizace dluhu ze strany centrální banky, aby zachránil takzvané banky „příliš velké na to, aby padly“. V té době se bilanční suma Fedu blížila 2,5 bilionu dolarů. O několik kol tisku peněz později a masivní expanzi během krize Covid se dnes rozvaha pohybuje kolem 9 bilionů USD. Už jste zkusili platit iO?
Vedlejší účinky toho, že bývalá předsedkyně FEDu Yellenová a současný předseda FEDu Powell udržovali tiskárny peněz na plné obrátky po dobu posledních deseti let od Bernankeho, jsou jednou z hlavních příčin dnešního nejhoršího inflačního prostředí za poslední desetiletí. A proč je dnes Fed v režimu panického utahování.
Spolu s bývalým předsedou Fedu získali „prestižní“ cenu také Douglas W. Diamond, ekonom z Chicagské univerzity, a Philip H. Dybvig z Washingtonovy univerzity v St. Louis.
Bernankeho analýza Velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století ukázala, jak a proč byly runy na banky hlavním důvodem, proč byla krize tak dlouhá a vážná. Diamond a Dybvig se ve své práci zabývali společensky důležitou úlohou bank při vyrovnávání potenciálního konfliktu mezi střadateli, kteří chtějí mít přístup ke svým penězům, a ekonomikou, která potřebuje úspory vložit do investic, a tím, jak mohou vlády pomoci zabránit hromadnému vybírání vkladů tím, že poskytují pojištění vkladů a fungují jako věřitel poslední instance. –CNBC
Nobelův výbor uvedl, že jejich práce „významně zlepšila naše chápání úlohy bank v ekonomice, zejména během finančních krizí, a také způsobů regulace finančních trhů“, a dodal, že jejich výzkum „snižuje riziko, že finanční krize přerostou v dlouhodobé deprese s vážnými důsledky pro společnost, což je největším přínosem pro nás všechny“.
The work for which Ben Bernanke, Douglas Diamond and Philip Dybvig are being recognised has been crucial to subsequent research that has enhanced our understanding of banks, bank regulation, banking crises and how financial crises should be managed.#NobelPrize pic.twitter.com/4drJwZ0yF9
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 10, 2022
Výbor poznamenal, že jejich výzkum byl „neocenitelný“ během krizí GFC a Covid.
„Laureáti poskytli základ pro naše moderní chápání toho, proč jsou banky potřebné, proč jsou zranitelné a co s tím dělat,“ řekl John Hassler, ekonom z Institutu pro mezinárodní ekonomická studia na Stockholmské univerzitě a člen výboru pro udělování ceny.
Desetiletí tištění peněz sice možná zabránilo „dlouhodobé depresi“ (prozatím), ale rozhodně mělo nepříznivé vedlejší účinky, například vyvolalo nejhorší inflační prostředí za posledních čtyřicet let.
Mnozí na Twitteru považovali Bernankeho ocenění za „vtip“.
Dejte tomu zhruba deset let…
A musíme čtenářům připomenout, že Bernanke koncem roku 2005 Američanům slavně řekl, že „žádná bublina na trhu s bydlením neexistuje“ – jen o pár let později, no, všichni víme, jak to dopadlo…
Zde je Bernanke, jak před GFC ukázal, jak moc se mýlil, pokud jde o nadcházející krizi.
Ale nějak se mu podařilo získat Nobelovu cenu o deset let později…
Zdroj: zerohedge.com