Vědci z Havajské vulkanické observatoře dospěli k závěru, že rozmach vulkanické aktivity na Velkém ostrově může skončit sérií mohutných parních explozí. Bude to mít za následek bombardování okolí 10tunovými balvany z rozžhavených hornin a výron velkého množství popelu. Oznámil to portál Science Alert.
Erupce štítové sopky Kilauea zničila několik desítek budov a byla příčinou evakuace 1700 lidí, když podzemní proud lávy vyrazil na povrch v obytné čtvrti Leilani Estates 64 kilometrů od vrcholu sopky. Geologové zjistili, že úroveň lávového jezera v sopce Kilauea se snížila kvůli sesuvu roztavených hornin. Podle názoru vědců dojde k explozi, poklesne-li magma na úroveň spodní vody. Stane se to v nejbližších několika týdnech, přesný termín katastrofy však není znám.
V tomto případě se rozletí velké balvany o hmotnosti 10 až 12 tun na vzdálenost až jeden kilometr od kráteru sopky. Lidé, kteří se nacházejí dál od Kilauea, mohou být zasaženi drobnějšími kameny, mrak popelu se rozšíří na 32 kilometrů. Síla explozí však závisí na tlaku páry v komorách, které vznikly zřícením hornin ve vnitřních kanálech sopky.
Zdroj: sciencealert.com