Představte si, že jste Vladimir Putin. Západ vás kvůli invazi na Ukrajinu označil za vyvrhele. Cílem sankcí je odříznout ekonomiku vaší země od světových trhů. (Foto: X)

A Mezinárodní trestní soud na vás vydal zatykač. Jak můžete ukázat, že tlak nefunguje? Zkuste uspořádat summit.

Tento týden ve městě Kazaň prezident Putin přivítá více než 20 hlav států na summitu rozvíjejících se ekonomik Brics.

Mezi pozvanými lídry jsou čínský Si Ťin-pching, indický premiér Naréndra Módí a íránský prezident Masúd Pezeškán.

Kreml označil tuto akci za jednu z „nejrozsáhlejších zahraničněpolitických událostí“ v historii Ruska.

„Jasným poselstvím je, že pokusy o izolaci Ruska selhaly,“ myslí si Chris Weafer, zakládající partner poradenské společnosti Macro-Advisory.

„Je to velká část sdělení z Kremlu, že Rusko odolává sankcím. Víme, že pod povrchem jsou vážné trhliny. Ale na geopolitické úrovni má Rusko všechny tyto přátele a ti všichni budou ruskými partnery.“

Kdo jsou tedy přátelé Ruska?

Brics je zkratka pro Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Toto uskupení, často označované za protiváhu světa vedeného Západem, se rozšířilo o Egypt, Etiopii, Írán a Spojené arabské emiráty.

Ke členství byla přizvána také Saúdská Arábie.

Země Brics tvoří 45 % světové populace. Ekonomiky členských zemí mají dohromady hodnotu více než 28,5 bilionu dolarů (22 bilionů Kč). To je přibližně 28 % světové ekonomiky.

Ruští představitelé uvedli, že dalších 30 zemí chce vstoupit do Brics nebo usilovat o užší vazby s klubem. Některé z těchto zemí se summitu zúčastní. V Kazani tento týden očekávejte, že se bude hodně mluvit o tom, že Brics představuje „globální většinu“.

Zdroj: bbc.com