Časopis The National Interest informoval o ruské jaderné ponorce strategického určení Jurij Dolgorukij a označil ji za „skutečnou zbraň soudného dne“. (Foto: Рress-service of JSC "PO "Sevmas")
Autor příspěvku připomenul úspěšné salvové odpálení čtyř balistických raket Bulava z vod Bílého moře na polygon Kura na Kamčatce koncem května loňského roku.
Bulava má neobyčejně mělkou dráhu letu, což ztěžuje její zachycení. Čtyřicetitunové rakety se mohou vyhnout asi 40 útokům protivzdušné obrany.
Časopis porovnává ruskou ponorku s americkými, čínskými, francouzskými, britskými a indickými analogy a podotýká, že Jurij Dolgorukij dokáže splnit svůj úkol – zničit nepřátelská města – dokonce když budou jiné jaderné síly zničeny.
První loď projektu 955 Borej je největší raketovou ponorkou strategického určení v ruském loďstvu.
Osm ponorek třídy Borej stačí k tomu, aby mohly hlídkovat současně Tichý a Severní ledový oceány.
Raketa Bulava (v kvalifikaci NATO SS-NX-30) je třístupňová mezikontinentální balistiacká raketa na pevnou pohonnou hmotu, která je rozmísťována na ponorky třídy Borej (projekt 955). Raketa dokáže nést až deset jaderných bloků individuálního navádění a překoná protiraketovou obranu nepřítele. Maximální dolet přesahuje 8 000 kilometrů.
Série atomových ponorek čtvrté generace projektu Borej a Borej A, které budou vyzbrojeny raketami Bulava, se na nejbližší desetiletí stane základem námořních strategických jaderných sil Ruska. Celkem by mělo být postaveno osm takových ponorek. Tři z nich – Jurij Dolgorukij, Alexandr Něvskij, Vladimir Monomach – už má námořnictvo k dispozici, čtvrá – Kníže Vladimír – by měla být předána v prosinci.
Ponorka Tula je čtvrtá z projektu 667BDRM. Tyto ponorky jsou dlouhé 166 metrů a široké 12 metrů, výtlak činí okolo 12 tisíc tun. Tula se dokáže ponořit do hloubky 400 metrů a plout pod vodou rychlostí až 24 uzlů. Posádka je tvořena 140 námořníky, ve výzbroji má 16 balistických raket R-29RM Siněva.