Po dvou předchozích epizodách v tolika po sobě jdoucích dnech, kdy tchajwanská vojenská stanoviště na odlehlých ostrovech vypálila varovné výstřely proti narušujícím neidentifikovaným dronům, došlo ve čtvrtek k novému incidentu, při němž byl neidentifikovaný civilní dron sestřelen poblíž čínské pevniny. (Foto: Twitter / Taiwan News)
„Velitelství obrany Jinmen armády uvedlo, že dnes ve 12:30 hodin bylo zjištěno, že neidentifikovaná civilní letecká kamera vstoupila do vzdušného prostoru nad omezenými vodami ostrova Ši-jü,“ uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany.
„Ministerstvo obrany bude pokračovat v pátrání, monitorování a pečlivém sledování, aby zachovalo bezpečnost obranné oblasti.“
Tchaj-wanem kontrolovaný ostrůvek Ši je nejmenším Tchaj-wanem kontrolovaným ostrovem.
Stejně jako při předchozích incidentech, které skončily pouze varovnými výstřely, vnikl dron do zakázaných vod poblíž jednoho z ostrovů Kinmen těsně u čínské pevniny.
Čtvrteční sestřelení dronu se odehrálo ve vzdálenosti pouhých minut jízdy lodí od čínského pobřeží, což některé znalce přimělo k otázce, zda se na těchto incidentech nepodílely civilně provozované hobby drony z pevninského Fujianu.
Ostrůvek Ši je nejmenším tchajwanským ostrovem, na němž je již dlouho umístěn vojenský personál, a je to prakticky skála vyčnívající z moře ležící severozápadně od tchajwanského Malého Kinmenu.
Jak upřesňuje agentura Reuters, je to všeobecně považováno za pravděpodobnou součást zesíleného čínského obtěžování a nátlakové kampaně proti Tchaj-wanu od návštěvy Nancy Pelosiové 2. srpna:
Od poloviny srpna bylo nad odlehlým ostrovem Kinmen, který je vzdálen 180 kilometrů od hlavního tchajwanského ostrova, ale méně než 10 kilometrů od Číny, spatřeno několik civilních bezpilotních letounů. V jednom případě, 16. srpna, údajně dva tchajwanští vojáci v maskách házeli kameny na čínský dron, když prolétal nad jejich vojenským stanovištěm.
Velitelství obrany ostrova Kinmen uvedlo, že v sobotu a v pondělí byly na ostrově Malý Kinmen a na nedalekém ostrůvku Lion zjištěny další dva čínské drony. Ten, který kolem 16. hodiny proletěl nad ostrůvkem Lion, letěl velmi nízko, pouze 30 metrů od země, uvedlo.
Od návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové Čína zvýšila své vystupování v Tchajwanském průlivu.
Tchaj-wan varuje, že jeho armáda nebude váhat uplatnit právo na sebeobranu a podniknout protiútok v případě vstupu čínských sil na jeho území.
Dron, který byl údajně sestřelen, rozhodně nepatří PLA, ale patří pevninským civilním dronovým hobbyistům. Sestřelení však zvýší situaci v průlivu na úroveň použití zahájení palby k řešení problémů. Tchajwanská strana bude muset nést následky.
The drone that was reportedly shot down definitely does not belong to PLA, but belong to mainland civilian drone hobbyists. But the shooting down will raise the Straits situation to the level of using opening fire to resolve issues. Taiwan side will have to bear the consequences. pic.twitter.com/pOKf2c8daN
— Hu Xijin 胡锡进 (@HuXijin_GT) September 1, 2022
Armáda rozhodne, „zda zasáhne cíl a využije právo na sebeobranu k protiútoku“, pokud zahraniční drony po varování neodletí, uvedl ve středu generálmajor Lin Wen-huang.
Čínská státní média mezitím varovala, že i když jsou tyto incidenty s drony pravděpodobně způsobeny civilními operátory z pevniny, Tchaj-wan stejně „ponese následky“ zahájení palby.
Zdroj: ndtv.com