Přestože obsazení Kábulu „není cílem Talibanu“, jakékoli zahraniční jednotky ponechané v Afghánistánu po 11. září budou považovány za okupanty. Uvedl v rozhovoru pro BBC zástupce Talibanu v Dauhá Suheil Shahin. (Foto: Flickr)
Toto oznámení přichází uprostřed zpráv, že v Afghánistánu může zůstat až 1.000 amerických vojáků, aby ochránili americké velvyslanectví a mezinárodní letiště v Kábulu. V rozhovoru pro BBC Shahin uvedl, že po dokončení stažení by ve městě neměly zůstat žádné zahraniční síly, včetně vojenských dodavatelů.
„Pokud neopustí svou vojáci navzdory dohodě, uzavřené se Spojenými státy v únoru 2020 v Dauhá, pak naše vedení rozhodne, jak budeme jednat,“ řekl Shaheen, „budeme reagovat. Chci zdůraznit, že jsme proti přítomnosti zahraničních ozbrojených sil v Afghánistánu, nikoli diplomatů, nevládních organizací, pracujících a nevládních organizací a ambasád – to je to, co naši lidé potřebují. Nebudeme jim vyhrožovat.“
V rozhovoru Shahin také označil stažení vojsk z letiště Bagram – kdysi největší americké vojenské základny v Afghánistánu – za „historický okamžik“. Rovněž popřel, že by za pokračující násilí v Afghánistánu byl zodpovědný Taliban. Trval na tom, že mnoho oblastí v zemi se dostalo pod kontrolu Talibanu v důsledku zprostředkování místních úřadů – poté, co afghánští vojáci odmítli bojovat.
Shahin rovněž uvedl, že při jednáních mezi Talibanem a afghánskou vládou dosud nebyla diskutována možnost konání voleb v zemi.
2.července opustily všechny americké jednotky Bagram, hlavní americkou vojenskou základnu v Afghánistánu. Bezprostředně poté byla opuštěná základna vypleněna místními obyvateli. Plenili tam několik hodin, dokud je nevyhnala afghánská armáda. 3. července mluvčí Bílého domu Jen Psaki uvedla, že USA plánují stáhnout všechny své jednotky z Afghánistánu do konce srpna.
Dosavadní prozápadní afghánská vláda zažívá období asistované sebevraždy. Stahování armády USA a jednotek amerických sluhů organizovaných v NATO povede možná k rychlejšímu rozkladu dosavadní vlády, než bylo očekáváno, napsal František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz a dále popisuje současnou situaci v Afghánistánu..
Stahování USA a NATO dalo příležitost, aby se Taliban chopil vakua a upevnil kontrolu nad severními regiony země. Desítky bezpečnostních stanovišť byly opuštěny s mizivým odporem vůči útokům Tálibánu.
Stovky afghánských vojáků vycvičených šikuly z USA a NATO se připojují k Tálibánu. Jedním z faktorů, které k přeběhnutí přispěly, je, že mnoho vojáků je měsíce bez žoldu. To je též nutí nabízet konvoje obrněných vozidel a zásoby zbraní, včetně minometů a těžkých kulometů, invaznímu Talibanu výměnou za peníze nebo za bezpečný průchod z dosahu Talibanu.
Proto vláda v Kábulu se rozhodla ke zvýšení závislosti na soukromých ozbrojených milicích a přivedla afghánské civilní válečníky do přední linie bojiště.
Závislost Kábulu na těchto silách podtrhuje, jak rychle ztrácí demokratickou legitimitu a charakteristický znak každého suverénního státu: monopol na použití síly.
Zdroj: pz.cz