CNN ve dne 5. srpna zveřejnila zprávu s titulkem „Exkluzivní: Agentury Intel prohledávají balíčky genetických dat z laboratoře ve Wuhanu při lovu původu Covid-19“. (Foto: Flickr)
Zpráva citovala nejmenované zpravodajské úředníky, kteří tvrdili, že americká zpravodajská komunita nějakým způsobem získala genetická data z 22.000 vzorků virů z Číny, která údajně zpracovávala v rámci 90denního průzkumu prezidenta USA Joe Bidena o původu Covid-19.
Očekává se, že zpravodajská komunita zveřejní svou zprávu podle plánu koncem tohoto měsíce, a proto toto načasování takzvané „exkluzivní“ zprávy CNN.
Problém však je v tom, že to, co hlásili, není nic opravdu „exkluzivního“ kromě odhalení, že americká zpravodajská komunita údajně ukradla čínská data. I když to nelze dokázat, protože je to zcela závislé na nejmenovaných zdrojích, které veřejně neposkytly žádný důkaz na podporu svých tvrzení.
Kromě toho je americká zpravodajská komunita proslulá tím, že lže, jak dokazuje nedávná sága Russiagate, kde podobné nejmenované zdroje chrlily nakonec vyvrácená tvrzení o spojení bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa s Ruskem.
Samotný článek má dokonce sekci s názvem „Žádná kouřící zbraň“, která cituje některé ze stejných nejmenovaných zdrojů a potvrzuje, že nemají důkaz na podporu vyzbrojené konspirační teorie, která tvrdí, že Covid-19 pochází z Institutu virologie ve Wuhanu.
CNN dokonce zahrnula své komentáře do příběhu, ale to jen ukazuje, že jejím záměrem není informovat veřejnost, ale povzbudit ji dramatickými spekulacemi. To lze vidět na podrobném popisu toho, jak se američtí špioni snaží zpracovat tak velké množství informací, a také na odkazech na konspirační teorii o úniku laboratoře.
Jak bylo možné předvídat, některé z těchto dramatických spekulací naznačují, že se Čína přinejmenším pokusila zakrýt, jak vážná byla pandemie v jejích raných fázích. Tento bod lze interpretovat jako narativní ústupek, který přiměje veřejnost k přijetí toho, že neexistuje žádný důkaz na podporu teorie o spiknutí laboratoře, ale stále ji manipuluje, aby zůstala otevřená teorii sekundárního spiknutí, že Čína reagovala na epidemii nezodpovědně. I když je tato verze událostí stejně falešná, může si najít pár zbožných myslitelů, kteří se k ní ze zoufalství upnou, aby místo pravdy uvěřili vůbec něčemu spikleneckému.
Konečně, třetí účel takzvané „exkluzivní zprávy“ CNN lze intuitivně vysledovat z jejích závěrečných odstavců. Zpráva uvádí, že jim zdroje v administrativě údajně řekly, že další 90denní kontrola může být zahájena hned po skončení této. Tato část by mohla být také určena k tomu, aby přiměla veřejnost k přijetí zdánlivě nikdy nekončícího „přezkoumávání“, dokud nebude ta či ona konspirační teorie prostřednictvím svých zjištění nakonec „legitimizována“, i když závěr není nikdy jistý, ale jde o něco vágního „vysoce pravděpodobného“ podobného tomu, jak americká zpravodajská komunita popisuje údajné ruské spiknutí.
CNN by měla být opatrnější v tom, jak manipuluje své publikum, protože její psychologické válečné operace se mohou vrátit a pronásledovat ji. Vzhledem k tomu, jak je americká veřejnost vyburcovaná při čekání na závěry 90denního přezkumu, nemusela by být nikdy spokojena s tím, co jí bude řečeno o původu Covid-19.
Někteří mohou dokonce přijít o iluze a začít se divit, proč jejich vláda nevyšetřuje sama sebe, zejména kontroverzní Fort Detrick, který je obviňován z tajné výroby biologických zbraní, a také snahy některých amerických úřadů virus bagatelizovat přesně tak, jak obviňují, že to dělá Čína.
Žádnému objektivnímu pozorovateli nemůže dávat smysl, proč by USA zkoumaly teorii laboratorních úniků týkající se Číny, aniž by dělaly totéž, pokud jde o Fort Detrick. Je iracionální vyšetřovat Čínu kvůli takzvanému „zakrývání počátečního vypuknutí Covid-19“, když stále existují političtí představitelé, jako je floridský guvernér Ron DeSantis, kteří virus neberou dostatečně vážně.
Tyto dvojí standardy potvrdily skutečné záměry USA, které mají zmanipulovat vnímání světa ohledně reakce Číny na pandemii, aby poté využily tyto vyrobené vjemy k dalšímu tlaku na Čínu.
Andrew Korybko