Šokující kniha: Merkelové éra skončila! Tato kniha se objeví na trhu 31.ledna a odhalí všechno. Tajný příběh Angely Merkelové a jejích klientů… (Foto: Pixbay)
Nejen Řecko a španělské hospodářství byly zničeny evropskou politikou Merkelové, Junckera a Draghiho. Portugalsko bylo také postiženo. Země, které hrozila krize, obdržela v roce 2011 jako třetí země, balíček podpory ve výši 78 miliard euro. Portugalsko požádalo Irsko o pomoc ve výši 750 miliard euro.
Země, která byla v té době nejchudší v západní Evropě, naléhavě potřebovala pomoc. Půjčky, které Portugalsko obdrželo pro podporu bankovního sektoru byly ve výši 12 miliard euro. Na oplátku za úvěrové závazky byla nucena portugalská vláda prosadit drsnou úspornou politiku Merkelové. Vláda musela zmrazit platy a důchody, investice a dávky v nezaměstnanosti byly sníženy, DPH byla zvýšena.
V roce 2016 bývalý německý ministr financí Wolfgang Schäuble Portugalsku pohrozil, že země bude brzy muset znovu přijmout nový balíček pomoci s dalšími povinnými úspornými opatřeními.
Portugalsko se však rozhodlo jinak, postavilo se proti úsporné politice Merkelové, která vedla země eurozóny k beznadějné dluhové pasti. Řecko nebylo schopno se zotavit z dluhů uložených zemi. Yanis Varoufakis, bývalý řecký ministr financí, je toho názoru, že Řecko bylo v roce 2010 již insolventní a je dodnes insolventní. A není povoleno půjčovat zemi v insolvenci.
Portugalsko se rozhodlo, že nebude následovat Řecko. Merkelové absurdní úsporná opatření byla zkrácena – a plán fungoval. Důchody a mzdy se znovu zvýšily, zrušily se zvláštní daně, zvýšila se daň z majetku a zdanění. Dále byla zavedena daň z majetku na nemovitostech.
Merkelová jako spasitel nebo jako ničitel Evropy?
Aby se Portugalci vrátili do restaurací nebo hospod, byla snížena DPH v hotelovém nebo restauračním průmyslu. Kromě toho se země stala pro turisty atraktivní kvůli snížené daňové sazbě ve výši 13%. Kdo se přestěhuje do Portugalska jako důchodce, je osvobozen od daní po dobu deseti let.
Portugalsko reformovalo svou strukturální politiku. Tak byli přitahováni investoři ze Španělska, Francie, Německa a Číny. Cílem portugalské vlády bylo stimulovat domácí poptávku, investice a spotřebu. S turisty, důchodci a investory byly peníze vráceny zpět do země. Kupní síla Portugalska byla zvýšena snížením daní. Potřebné daně byly vybrány od bohatých.
Díky této politice může být nezaměstnanost značně snížena. Rozpočtový schodek by mohl být snížen na 2% HDP, což je značně pod bruselským cílem 2,4%. Portugalsko je také schopno splácet drahé úvěry MMF, které poskytují další finanční příležitosti pro investice a sociální výhody.
Úspěchy Portugalska jsou obzvláště jasné v přímém srovnání se sousedním Španělskem. Země nadále pokračuje v úsporném kurzu, který diktují Brusel a Berlín. Důsledky jsou míra nezaměstnanosti 15% a míra nezaměstnanosti mladých 35%, kterou překonalo pouze Řecko.
Portugalsko se stále více stává magnetem pro turisty, což dále podporuje hospodářství. Portugalsko bylo již podruhé v pořadí nazýváno "nejlepší destinací na světě". Ostrov Madeira obdržel "Oscara cestovního ruchu". Návštěvníci si pochvalují portugalskou pohostinnost.
Hospodářská a sociální prosperita země je výsledkem práce portugalské vlády, která se postavila proti úsporné politice Merkelové a místo toho sledovala vlastní koncepci.
Zdroj: pz.cz, neopresse.com