Rozsáhlé vyšetřování, které v úterý po letech pátrání a právních bitev s americkou vládou zveřejnil deník The Washington Post, ukazuje, že nejméně 15 amerických generálů a admirálů ve výslužbě pracuje od roku 2016 jako placení konzultanti pro saúdskoarabské ministerstvo obrany. (Foto: Flickr)
„Mezi placenými poradci Saúdské Arábie byli například generál námořní pěchoty ve výslužbě James L. Jones, poradce prezidenta Baracka Obamy pro národní bezpečnost, a armádní generál ve výslužbě Keith Alexander, který vedl Národní bezpečnostní agenturu za Obamy a prezidenta George W. Bushe,“ uvedl list s odkazem na více než 4 000 stran dokumentů získaných prostřednictvím podání podle zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA).
The government fought us for two years to keep these records a secret. We sued, and won.
— Alice Crites (@alice_crites) October 18, 2022
https://t.co/g0Wol4Ge5z
The Post poznamenal, že „zažaloval armádu, letectvo, námořnictvo, námořní pěchotu a ministerstvo zahraničí u federálního soudu“ v honbě za dokumenty, které nakonec po vleklém právním boji získal.
„Kongres povoluje vojákům ve výslužbě i záložníkům pracovat pro zahraniční vlády, pokud nejprve získají souhlas svého druhu ozbrojených sil a ministerstva zahraničí,“ upozornil list. „Americká vláda však bojovala za to, aby zaměstnávání zůstalo utajeno. Po léta zatajovala prakticky všechny informace o této praxi, včetně toho, které země zaměstnávají nejvíce vysloužilých příslušníků amerických ozbrojených sil a o kolik peněz se jedná.“
List zjistil, že celkem „více než 500 vysloužilých příslušníků americké armády – včetně desítek generálů a admirálů – přijalo od roku 2015 lukrativní zaměstnání při práci pro zahraniční vlády“, jako je Saúdská Arábie, Libye, Turecko a Kuvajt, většinou s oficiálním souhlasem amerických vojenských složek. „Záznamy ukazují, že jen zřídkakdy žádost o práci zamítnou,“ zjistil Post.
The Post však upozornil na některé případy, kdy bývalí vojenští činitelé přijali „zahraniční zaměstnání nebo dary, aniž by o tom vůbec informovali americkou vládu“, a uvedl prominentní příklad armádního generálporučíka ve výslužbě Michaela Flynna, Trumpovy loajality, který v roce 2015 shrábl téměř 450 000 dolarů v platbách z Turecka a Ruska, aniž by obdržel povolení od amerických úředníků. Mezi další bývalé příslušníky armády, kteří jsou v článku listu Post jmenováni jako placení konzultanti saúdského ministerstva obrany, patří brigádní generál letectva ve výslužbě John Doucette a armádní generálporučík ve výslužbě Karl Eikenberry.
Kate Kizerová, vedoucí nerezidentní pracovnice Centra pro mezinárodní politiku, na Twitteru napsala, že reportáž poskytuje další důkaz, že „válka a zločiny proti lidskosti“ jsou pro americké vojenské velitele po skončení jejich služby „velkým byznysem“.
Deník The Post zveřejnil svou výbušnou reportáž v době, kdy stále více demokratických zákonodárců prosazuje celkové přehodnocení dlouholetých diplomatických a vojenských vztahů mezi USA a Saúdskou Arábií v důsledku rozhodnutí OPEC snížit těžbu ropy, což vedlo ke zvýšení cen v USA i ve světě. Saúdská Arábie dostává od USA přibližně 70 % svých zbraní a další vojenskou a logistickou podporu.
„Saúdská letadla by doslova nemohla létat, kdyby nebylo amerických techniků,“ řekl minulý týden v rozhovoru americký poslanec Ro Khanna (D-Calif.). „Přesto okrádají americkou veřejnost… Je třeba vyvodit důsledky.“
Podobnou žalobu podle zákona o svobodném přístupu k informacím jako Post podala i hlídací organizace Project on Government Oversight (POGO), která v úterý rovněž zveřejnila výsledky svého šetření.
„Mezi dubnem 2010 a srpnem 2020 vydalo ministerstvo zahraničí více než 500 výjimek pro vojáky ve výslužbě, které jim umožňovaly brát požitky za práci ve prospěch zahraničních zájmů,“ napsala Julienne McClureová z POGO ve shrnutí zjištění skupiny. „Ačkoli mnohé z těchto pozic nejsou zveřejněny, některé z nich jasně podporují vojenské operace, jako například „bojový trenér“, zatímco jiné jsou mnohem obecnější, včetně popisů jako „konzultant“ nebo „poradce“.“
McClure poznamenal, že „více než polovina těchto výjimek byla udělena, aby bývalí vojenští úředníci mohli pracovat ve prospěch zájmů Spojených arabských emirátů, a to navzdory znepokojivým záznamům emirátské vlády o porušování lidských práv“.
„I když ministerstvo zahraničí vydalo stovky těchto výjimek,“ napsal McClure, „ve své zprávě o stavu lidských práv ve Spojených arabských emirátech za rok 2020 současně uvedlo celou řadu případů porušování lidských práv, včetně ‚svévolného zatýkání a zadržování… zásahů vlády do práva na soukromí… nepřiměřeného omezování svobody projevu a tisku… a kriminalizace sexuálních aktivit osob stejného pohlaví‘.“
Zdroj: commondreams.org