Evropská ombudsmanka Emily O’Reillyová obvinila Evropskou komisi v souvislosti s jejím postupem v rámci odhalení komunikace mezi šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou a ředitelem Pfizeru Albertem Bourlou. (Foto: Twitter)
Dotyčná totiž nebyla spokojená s tím, že Komise nepožádala kancelář von der Leyenové o vydání jejích SMS zpráv.
V loňském dubnu americký deník The New York Times zveřejnil článek, v němž se psalo o tom, že podle slov předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a ředitele farmaceutické společnosti Pfizer Alberta Bourly, oni vedli jednání o uzavření dohody o nákupu 1,8 miliardy vakcín nejen prostřednictvím oficiálních kanálů, ale i přes SMS zprávy a soukromé telefonické hovory.
Novinář portálu netzpolitik.org Alexander Fanta následně oficiálně požádal Evropskou komisi o vydání těchto textových zpráv, které mohly obsahovat důležité či dříve neznámé detaily jednání o nákupu americké vakcíny pro Evropskou unii.
Komise však poskytla jenom několik dokumentů, které neobsahovaly žádné SMS zprávy, a odůvodnila svůj postup tím, že stávající pravidla a kritéria transparentnosti neukládají povinnost archivovat tento typ zpráv.
Evropská ombudsmanka Emily O’Reillyová dospěla k závěru, že zástupci Evropské komise nepožádali kancelář předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové o poskytnutí těchto textových zpráv, čímž se podle ombudsmanky dopustili pochybení.
V souvislosti s tím úřad evropského veřejného ochránce práv požádal Evropskou komisi, aby se opakovaně obrátila na kancelář von der Leyenové se žádostí o vyhledání SMS zpráv komunikace šéfky EK a ředitele Pfizeru Alberta Bourly.
V případě, že takové zprávy budou vyhledány, je nutné posoudit, zda zmíněné textové zprávy mohou být zpřístupněny veřejnosti.
Zástupci Evropské komise ve své reakci na požadavek evropské ombudsmanky poznamenali, že ho vzali na vědomí a poskytnou svou odpověď do 26. dubna 2022.
Zdroj: theguardian.com