Zatímco členové tajné služby ve velitelském středisku v Butleru v Pensylvánii byli informováni o tom, že osoba později identifikovaná jako Thomas Matthew Crooks se chová podezřele. (Foto: Flickr)

Než se pokusil spáchat atentát na Donalda Trumpa, členové tajné služby bývalého prezidenta o hrozbě podle deníku Washington Post informováni nebyli.

Podle lidí, kteří jsou přímo obeznámeni s těmito obavami, se členové tajné služby bývalého prezidenta Donalda Trumpa a jeho hlavní poradci soukromě ptali, proč nebyli informováni o tom, že místní policie sleduje podezřelou osobu předtím, než tato osoba zahájila palbu na Trumpa na jeho shromáždění 13. července v západní Pensylvánii.

Přibližně 20 až 25 minut předtím, než Thomas Matthew Crooks na bývalého prezidenta vystřelil, si místní kontrasledovači všimli jeho podivného chování a poslali jeho fotografii do řídicího střediska obsazeného státními policisty a agenty tajné služby, řekl v úterý kongresovému výboru šéf pensylvánské státní policie.

Podle tří zdrojů si členové Trumpovy tajné služby stěžovali důvěrníkům a dalším osobám uvnitř agentury, že o tomto varování nebyli nikdy informováni a že neměli tušení, že místní kontrarozvědčíci nakonec ztratili Crooksovu stopu – nebo že místní policista, který byl vyzdvižen na střechu budovy, viděl, jak tam Crooks sedí se zbraní.

Trump byl na pódiu celých osm minut – zhruba 20 minut poté, co byl Crooks spatřen a nahlášen – než se ozvaly výstřely, které Trumpa zranily, další dva lidi těžce zranily a jednoho návštěvníka mítinku zabily.

„Nikdo se o tom nezmínil. Nikdo neřekl, že je nějaký problém,“ řekl Trump minulé pondělí v rozhovoru pro Fox News. „Mohli říct: ‚Počkejme 15 minut, 20 minut, pět minut, něco. Nikdo to neřekl – myslím, že to byla chyba.“

Mezitím tajná služba, která původně lhala o odmítnutí Trumpových dodatečných bezpečnostních požadavků, nemluví.

„Pokud jde o komunikaci na shromáždění, Tajná služba je odhodlána lépe porozumět tomu, co se stalo před, během a po pokusu o atentát na bývalého prezidenta Trumpa, aby zajistila, že se to už nikdy nebude opakovat,“ řekl spox Anthony Guglielmi, člověk, který lhal o odmítnuté bezpečnosti.

Trumpův tým se s ústředím Tajné služby dostal do sporu kvůli různým žádostem, které agentura odmítla, včetně většího počtu magnetometrů na akcích, více kontrasledovačů na některých akcích a dalších specializovaných týmů na jiných akcích, uvedl The Post. Tajná služba a Trumpův tým se také opakovaně střetly kvůli bezpečnosti a logistice na republikánském národním sjezdu na začátku tohoto měsíce.

Střelba v Butleru v Paříži je také symbolem toho, co někteří kritici Tajné služby označují za chronické problémy v komunikaci, které agenturu provázejí a přispívají k závažným bezpečnostním nedostatkům. -WaPo

Ano, jen selhání komunikace. Nic nekalého.

V pondělí se také tehdejší ředitelka Tajné služby Kimberly Cheatleová na dotaz zákonodárců Sněmovny reprezentantů, proč Tajná služba okamžitě neodložila Trumpův projev, když místní policie nahlásila podezřelou osobu, ohradila – a řekla výboru, že taková hlášení jsou běžná.

„Na řadě našich chráněných míst jsou podezřelé osoby identifikovány neustále,“ řekla. „Nemusí to nutně znamenat, že představují hrozbu.“

Cheatleová – která minulý týden rezignovala, připustila, že tajná služba byla na podezřelou osobu na shromáždění v Butleru v Pensylvánii upozorněna „někde dvakrát až pětkrát“, přičemž nevěděla, kdy byla informována Trumpova ochranka.

Ukázalo se, že nebyli.

Zdroj: washingtonpost.com