Vývoj perspektivní naváděné vysoce přesné rakety Monolit pro ruské letectvo se blíží do finále. Zbraň je připravena k testování, prohlásil vysoce postavený zdroj v ruském obranném průmyslu. (Foto: MO RF)
„Práce pokračují. Je příliš brzy na sdělování jakýchkoli detailů. Jedná se o tajný projekt. Já jen řeknu, že jsme připraveni přikročit k fázi provádění státních testů,“ prohlásil pro ruská média Vladimir Lepin, ředitel společnosti vyvíjející munici Techmaš.
Státní testy zjistí, zdali munice odpovídá zadaných charakteristikám a rozhodnou, zdali může být přikročeno k sériové výrobě.
Lepin o Monolitu poprvé hovořil v říjnu roku 2018. Odhalil, že raketa bude moci být vystřelována z bojových letounů a bojových helikoptér.
Obecně se nová raketa považuje za novou generaci střely Broněbojščik, což je ze vzduchu vystřelovaná nenaváděná raketa, která již byla otestována a očekává se, že vstoupí do služby v ruské armádě během příštího roku.
Raketa Monolit je naváděná střela o ráži 122 milimetrů s větším doletem, ve srovnání se starší střelou.
Střelby s raketou Broněbojščik byly poprvé publikovány v létě tohoto roku. Tato raketa rozšíří bojové možnosti letounů Su-25 a ruských útočných vrtulníků. Může být použita v různých režimech kvůli tomu, že dokáže explodovat buď před cílem, nebo po kontaktu s cílem, nebo až po penetraci cíle.
Kopírování ruských zbraní za hranicemi země
Jevgenij Livadnyj, hlavní projektový manažer pro duševní vlastnictví státní korporace Rostech, pro ruská média dříve prohlásil, že během posledních 17 let odborníci evidovali více než 500 případů nedovoleného kopírování ruských zbraní a vojenské techniky. Zejména se má jednat o kopírování ze strany Číny.
„Jenom co se týká Číny: letecké motory, letadla společnosti Suchoj, palubní stíhačky, protivzdušné raketové systémy, přenosné protiletadlové raketové systémy, analogie Panciru – to vše je kopírováno,” prohlásil.
Ne vždy se ale cizincům podaří úspěšně okopírovat ruskou zbraň.
Například evropští ani asijští zbrojaři nedokázali vytvořit a zahájit nezákonnou výrobu kopie vysoce přesné pušky ORSIS, vyvinuté v Rusku.
Zdroj: snews.com