Americký časopis Foreign Рolicy tvrdí, že Izrael přesně před 40 lety, s podporou v té době přátelské jihoafrické vlády, realizoval jaderné testy v jižním Atlantiku. Rovněž uvádí, že americké zpravodajské služby o tom věděly. (Foto: Wikimedia)

„Dne 22. září 1979 americký pozorovací satelit, známý jako Vela 6911, zaznamenal neobvyklou dvojitý záblesk, když kosmický aparát obíhal kolem Země nad jižním Atlantikem,“ píší autoři článku ve Foreign Policy a pokračují: „Na letecké základně Patrick na Floridě byla ještě noc a zaměstnanci odpovědní za sledování satelitního vysílání viděli nezaměnitelný obraz vytvořený jadernou explozí – něco, co americké satelity objevily u desítek předchozích případů v důsledku jaderných testů. Poté prezident USA Jimmy Carter svolal nouzovou schůzku v situační místnosti Bílého domu.“

Autoři publikace dále vysvětlují, proč se podle jejich názoru prezident USA rozhodl tyto informace nezveřejnit.

„Šíření jaderných zbraní bylo koncem roku 1979 jedním z bolení administrativy Cartera. Prezident se střetl s celou řadou dilemat zahraniční politiky, včetně hromadění toho, co se stane krizí související s únosem rukojmích v Íránu,“ uvádí se. 

Carter se také připravoval na předvolební kampaň, ve které chtěl demonstrovat své úspěchy v oblasti zahraniční politiky, a to od zprostředkování v mírovém procesu mezi Izraelem a Egyptem, až po úspěšná jednání o kontrole zbrojení s Moskvou.

A tak hrozilo, že by možnost, že Izrael nebo Jihoafrická republika, které měly v té době hluboké tajné obranné vazby, testovaly jaderné zbraně, mohla poskvrnit Carterovu pověst.

Skutečnost, že vlastní program vývoje jaderných zbraní v JAR, který se Carterova administrativa pokoušela zastavit, dosud dostatečně nepokročil, aby tyto zbraně otestoval, znamená, že zůstal jen jeden hlavní podezřelý: Izrael. Proto se představitelé administrativy snažili tento příběh utajit a předložit alternativní vysvětlení.

 „V té době byla tato alternativní vysvětlení odmítnuta mnoha členy vědecké a zpravodajské komunity. A o čtyři desetiletí později vypadají ještě pochybněji,“ uvedli spoluautoři daného článku.

Zdroj:  foreignpolicy.com