Abou Mohammed al-Joulani, nyní známý jako de facto vůdce Sýrie a bývalý vůdce islamistické skupiny Hayat Tahrir al-Sham (HTS), se stal středem pozornosti po svém nedávném setkání s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbock. (Foto: X)

Během její návštěvy v Damašku, kde se snažila obnovit vztahy mezi Sýrií a Evropskou unií, al-Joulani odmítl potřást ruku ministryni s odůvodněním, že je žena. Tento čin vyvolal širokou diskusi o genderových normách a kulturních rozdílech v diplomatických vztazích.

Tento krok byl interpretován různě: někteří ho vidí jako znak respektování jeho vlastních náboženských přesvědčení, zatímco jiní ho považují za znak pohrdání moderními diplomatickými zvyky a rovnosti pohlaví. Reakce na tento incident byly rozmanité.

Někteří na sociálních sítích kritizovali al-Joulaniho za jeho postoj, zatímco jiní zdůraznili nutnost respektování kulturních a náboženských rozdílů v diplomatických vztazích.

Německá ministryně zahraničí Baerbock se k tomuto incidentu oficiálně nevyjádřila, ale její návštěva byla součástí širšího úsilí o stabilizaci situace v Sýrii a obnovení dialogu.