Syn Muammara Kaddáfího se obrátil na ruskou vládu se žádostí, aby podpořila jeho prezidentské ambice v Libyi. Portál Bloomberg však uvedl, že se Moskva zatím nerozhodla, koho v této kampani podpoří. (Foto: Wikipedia)
Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfiho, Sajf al-Islám Kaddáfí, hledá podporu u Moskvy, aby mohl získat prezidentský post. O události informoval portál Bloomberg, ale neuvedl zdroj těchto informací.
Podle informovaného zdroje z agentury v Moskvě již zastupitelé Ruska navázali kontakt s Kaddáfiho dědicem. Zdroj prozradil, že Sajf al-Islám, který se nachází na neznámém místě, měl se zástupci hovořit po svém propuštění z vězení, a to prostřednictvím videohovoru. Poté, na začátku prosince, se měl zástupce syna bývalého libyjského vůdce setkat s náměstkem ruského ministra zahraničí Michailem Bogdanovem. Daný zástupce měl jménem Sajfy al-Isláma předat dopis s pozdravy ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské vládě, uvedl zdroj. V daném dopise se Sajf al-Islám s ruskou vládou podělil o svůj názor na budoucnost Libye a požádal zemi o politickou podporu.
Tato návštěva Ruska vyslancem Kaddáfiho syna však nebyla první, píše Bloomberg. Kromě něj Moskvu pravidelně od roku 2016 navštěvuje také velitel a maršál Libyjské národní armády Chalífa Haftar. Prozradili to diplomaté, kteří si nepřáli, aby byla zveřejněna jejich jména. Právě Haftara totiž podporuje Kreml, poznamenal zdroj agentury Bloomberg. Portál přitom zdůraznil, že i on, stejně jako další libyjští politici, má prezidentské ambice. Koho Moskva podpoří, však zatím nebylo rozhodnuto, řekl jeden ze zdrojů agentury.
Bloomberg připomíná, že OSN plánuje národní volby v Libyi na příští rok, a to v souladu s plánem o sjednocení země. Kaddáfí mladší se jich teoreticky může zúčastnit, přestože po něm od roku 2011 pátrá Mezinárodní trestní soud. Sajfa al-Islám je mimo jiné obviněn ze spáchání zločinů proti lidskosti.
Podle dvou evropských diplomatů, kteří se zabývají strategií Kremlu v Libyi, navazuje Rusko v poklidu vztahy se všemi konkurujícími frakcemi. Podle nich to Rusku poskytuje větší výhody ve srovnání s ostatními zahraničními hráči, kteří podporují tu či jinou stranu. „Západ udělal vše pro to, aby uvrhl tuto zemi do chaosu. Nyní důvěřují všechny strany konfliktu Moskvě," řekl Bloombergu Alexandr Dynkin, ředitel Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů.
Rusko v loňském roce změnilo svou strategii v Libyi, uvádí zdroje agentury. Podle něj kromě podpory Haftaravynaložila Moskva velké úsilí i na to, aby navázala vztahy s vládou, která konkuruje veliteli a maršálovi (podporuje ji OSN). A podobné akce mají podle Bloombergu jisté výsledky. Rusko projednává s Libyí obnovení smlouvy v hodnotě 2,2 miliardy eur, která se týká výstavby rychlostní železnice od Benghází do Syrty (projekt byl po smrti Kaddáfího pozastaven). Kromě toho Libye kupuje v Rusku až jeden milion tun pšenice, a to za 700 milionů dolarů.
Stranou nezůstaly ani ruské energetické zájmy. V říjnu zavítal do Moskvy šéf Libyjské národní ropné korporace Mustafa Sanalla, a to kvůli jednání se společnostmi Gazprom a Tatnefť o obnově libyjských projektů z dob Kaddáfiho. Ruská společnost Rosněfť tehdy hodlala investovat do průzkumu a těžby v Libyi a kupovat od dané země ropu.
Šestačtyřicetiletý Saif al-Islám studoval na Londýnské škole ekonomie a politických věd. Po otcově smrti byl během občanské války zajat povstalci. Následně byl postaven před soud ve věci potlačení nepokojů v roce 2011 (tehdy zahynulo velké množství demonstrantů) a odsouzen k trestu smrti. V polovině loňského roku byl však osvobozen. Toto rozhodnutí přijala libyjská vláda podle zákona o amnestii.
Zdroj: bloomberg.com