Skupina švýcarských zákonodárců předložila návrh, který by umožnil státům dodávat Ukrajině zbraně švýcarské výroby, což by zmírnilo staletou politiku neutrality Švýcarska vůči zahraničním konfliktům. (Foto: Flickr)
„Většina výboru se domnívá, že Švýcarsko musí nabídnout svůj příspěvek k evropské bezpečnosti, což vyžaduje výraznější pomoc Ukrajině,“ uvedl švýcarský parlamentní bezpečnostní výbor ve svém prohlášení.
Rozhodnutí by představovalo výrazný odklon od politiky švýcarské neutrality, ačkoli jeho zastánci trvají na tom, že opatření by neporušilo jejich zákon o neutralitě, protože Bern by zbraně přímo neposílal.
Švýcarská neutralita se pevně drží přinejmenším od roku 1815, kdy Bern pomohl ostatním evropským mocnostem podruhé a naposledy porazit Napoleona Bonaparta. Od té doby se zemi daří vyhýbat se přímé účasti v jakémkoli zahraničním konfliktu. Dokonce i během druhé světové války se Bern úzkostlivě vyhýbal tomu, aby se postavil na některou ze stran a nebyl tak do války zatažen.
Válka na Ukrajině však tuto politiku podrobila zkoušce. V květnu loňského roku švýcarské úřady pod tlakem Západu souhlasily se zmrazením majetku několika stovek sankcionovaných Rusů, včetně prezidenta Vladimira Putina. Bern také uzavřel svůj vzdušný prostor pro ruská letadla.
Navzdory těmto posunům bylo povolení švýcarským zbraním podívat se na bojiště doposud červenou linií. V loňském roce Švýcarsko zamítlo několik žádostí Německa a Dánska o reexport švýcarských zbraní na Ukrajinu.
V současné době země zvažuje podobnou žádost Španělska, ale představitelé v Bernu naznačili, že žádost Madridu pravděpodobně nebude schválena.
Pokud by byl návrh schválen, vytvořil by výjimku, podle níž by švýcarské zbraně mohly být reexportovány do aktivní válečné zóny, pokud by byly použity k boji proti „porušení mezinárodního zákazu použití síly“.
Zdroj: responsiblestatecraft.org