Komoditní trhy jsou v centru pozornosti, protože Rusko stále prodává svou ropu a plyn prostřednictvím specializovaných obchodníků ve Švýcarsku. (Foto: Flickr)
Tento obchod přináší miliardy dolarů, které by mohly být použity na boj proti válce na Ukrajině.
Švýcarsko, ukryté v Alpách, je známé jako významné bankovní centrum. Na druhou stranu obchodování s komoditami se dostává méně na titulní stránky novin, ale tento obchod je mnohem důležitější.
Může se to zdát zvláštní pro zemi vzdálenou od hlavních obchodních tras, bez přístupu k oceánu a bez bývalých kolonií či vlastních významných surovin. Přesto je tato země jedním z nejdůležitějších světových center obchodu se surovinami.
„Ve Švýcarsku má tento průmysl podstatně větší podíl na hrubém domácím produktu než cestovní ruch nebo strojírenství,“ řekl DW Oliver Classen ze švýcarské nevládní organizace Public Eye.
Obrovské transakce se zde uskutečňují téměř v utajení. Podle vládní zprávy z roku 2018 se objem obchodu zpracovávaného přes Švýcarsko odhaduje na téměř 1 bilion dolarů (906 miliard eur).
Pět největších švýcarských společností z hlediska obratu nejsou banky nebo farmaceutické firmy, ale obchodníci s komoditami. Většina z 900 společností působících v oblasti obchodování s komoditami má sídlo v Ženevě, Zugu nebo Luganu.
V Ženevě se nakupuje a prodává přibližně třetina ropy, se kterou se obchoduje na celém světě. Stejně tak se ve Švýcarsku zpracovávají dvě třetiny celosvětového obchodu se základními kovy, jako je zinek, měď a hliník, a dvě třetiny mezinárodně obchodovaných obilovin.
Rusko se všemi svými zásobami ropy a zemního plynu není v této zemi žádným nováčkem. Podle zprávy švýcarského velvyslanectví v Moskvě se přibližně 80 % ruských surovin prodává přes Švýcarsko.
Vývoz ropy a zemního plynu je hlavním zdrojem příjmů prezidenta Vladimira Putina. Dohromady tvoří 30-40 % ruského státního rozpočtu. Jen v roce 2021 vydělaly ruské státní společnosti na vývozu ropy přibližně 180 miliard dolarů.
V souvislosti s válkou zuřící na Ukrajině jsou švýcarští politici stále kritičtější. „Švýcarsko musí nyní zavřít kohoutek ruského financování války,“ požadoval Cedric Wermuth ze švýcarských sociálních demokratů v rádiu SRF. Země má totiž jedinečnou možnost odříznout obchod se surovinami a majetek bohatých Rusů. Sankce uvalené EU a USA však zatím obchod se surovinami neovlivnily, i když Američané už nebudou dovážet ruskou ropu.
Švýcarsko, věrné své historii, si zachovává neutrální status a samo sankce neuvaluje. Podle zákona o embargu se země může připojit pouze k sankcím, které zavedli jiní, takže země přistoupí k sankcím pouze v případě, že je na ni vyvíjen tlak poté, co o hospodářských sankcích rozhodnou hlavní obchodní partneři nebo Rada bezpečnosti OSN.
Zdroj: dw.com