Svět peněz se po celou lidskou historii drží vývoje technik a metodik práce s informacemi. Někdy je i na jeho špici, vždyť považme třeba ražbu mincí, tedy vlastně tisk, která o celá tisíciletí předběhla knihtisk. (Flickr)
A tak i během našich životů, kdy zažíváme pořád novější a novější způsoby práce s informacemi a nové funkce naši kapesních telefonů, které mají vyšší výpočetní propustnost, než obrovské servery za desítky miliony dolarů v 90. letech, by při chytrosti jejich apek a okamžitosti jejich komunikace s globálními sítěmi, mělo přijít i pár dalších převratů ve světě peněz, kromě těch dnes už nudných platebních karet a internetového bankovnictví v telefonu. Zvláště když svět zachvátila horečka kryptoměn, jejichž pomocí soukromý sektor a někdy i šedá ekonomika nabírá předstih před oficiálními finančními systémy.
Teď už začíná být jasné, že kdo přijde s něčím stejně pohodlným jako hotovost, co v sobě navíc bude mít funkce platebních karet, internetového bankovnictví, směnárny atp., kdy to bude v mobilech, přes které bychom nejraději vyřizovali všechno, tak si urve poptávku spotřebitelů po takovém finančním produktu. Zvláště by to mělo zajímat ty, kdo chtějí, aby se z jejich měny stal jeden ze světových standardů k vyřizování obchodních vyrovnání, jako je dolar, euro, jen, ale i yuan (renminbi). A tak se mezi centrálními bankami, zvláště těmi, co mají na starost ústřední světové měny, rozpoutaly „závody o digitální formy jejich měn,“ které pokud možno mají být schopny svou funkci plnit kdekoliv na planetě.
Naplňuje se přitom noční můra mnoha z těch globálních bankéřů, kteří sní o tom, že jejich měna bude tou hlavní světovou měnou. Zatím totiž závody o digitální formu své oficiálně měny vede Čína. A tím mj. jiné posiluje své výhody proti ostatním měnám se statutem globálního zprostředkovatele směny a hrozí, že by se yuanu mohlo začít používat za účelem osvobození se od dolaru.
5. dubna oznámila Japonská centrální banka, že toho dne spouští funkční zkoušky digitální měny centrální banky (CBDC), aby otestovala technickou proveditelnost a funkčnost všeho, co se od CBDC požaduje, jako vydávání, distribuce a platební operace, které potrvají celý fiskální rok, tj. až do konce března 2022.
Americká Federální rezervní banka si uvědomuje, že aby si dolar udržel status globální měny, nemůže dopustit, aby dolaru „ujel vlak“ rychlostí čínského nebo japonského expresu, tak Bloomberg referuje, že v červenci chce předvést, jak je daleko s vývoje platformy digitálního dolaru. Trochu možná překvapuje, že v EU, která má ambice stát se světlonošem na čele pokroku lidstva, oznámila guvernérka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde, že ECB digitální euro rozjede do čtyř let.
Zatímco je však v těchto závodech o digitalizaci měny favoritem Čína. Její digitální měna už byla úspěšně vyzkoušena a vypilována v četných čínských velkoměstech.
Vyřešeno a vyzkoušeno to má komplexně, kdy vyřešena není jen technická stránka, nýbrž jsou pro to vypracovány funkční předpisy a zákonný rámec i metody práce ve všemožných procesních scénářích.
„Čínský výzkum a vývoj její digitální měny je motivován vlastní záměrem a vede se prozíravě tak, aby se přitom odstínila finanční rizika. V tom se liší od ostatních hlavních ekonomik, když většina z nich byla k takovému počínání dohnána vnějším prostředí, jako pandemie koronaviru, která zdůraznila potřebu vyrovnávání v digitálních měnách,“ řekl 8. dubna Global Times asistující profesor na Akademii Renmin univerzity Gaoli pan Wang Peng.
Wang rovněž říkal, že pro ekonomiky na Západě jako v USA a v Evropské unii nejspíš nebude tak snadné prosadit používání jejich centrální bankou vydávaných digitálních měn, neboť to chce čas a spoustu nákladů, než přesvědčí občany a podniky, aby přešli od hotovosti, platebních a kreditních karet k digitálním platbám.
„Rovněž to vyžaduje rozsáhlé pokrytí vysokorychlostní mobilní komunikační sítí, a tu je v řadě zemí také ještě třeba zlepšit,“ vysvětloval Wang.
Jelikož Čína už před rozběhnutím tohoto projektu dosáhla ohromného pokrytí kvalitním mobilním signálem a je v ní zvykem pro spoustu obchodních a finančních služeb využívat mobilní aplikace, mohla by být první zemí, která digitální měnu naplno ve své ekonomice rozjede.
Digitální yuan se také už zkouší pro mezinárodní vyrovnávání s řadou sousedních zemí kolem Číny v zóně volného obchodu, a tak by se mohl rozsáhle prosazovat i v nich a silně přispět v této oblasti k vytěsňování dolaru jako měny mezinárodního vyrovnání a ukládání rezerv a k jeho postupnému nahrazování yuanem.
K tomu by kromě takovýchto technikalit, jako je digitální měna měly podle očekávání výrazně přispět i samotné USA. Tamní centrální banka v reakci na nutnost rozběhnout ekonomiku po depresi kvůli epidemii na základě zákona o záchranném balíčku v objemu 1,9 bilionu $ nasadila repo úrokovou sazbu pod úrovní inflace. Což vyžaduje ohromné kvantitativní uvolňování, čili tisk nových peněz, přičemž od počátku pandemie ty fiskální stimuly dosáhly 5,2 bilionu $. To znamená znehodnocování dolaru a všech aktiv v dolarech denominovaných, kdy všichni držitelé dolarů světa se budou znehodnocením svých rezerv podílet na zaplacení těch záchranných balíčků, a bude-li šikovná a spolehlivá alternativa, jako třeba stabilnější yuan, začne do jisté míry dolar nahrazovat.
„Ohromný tisk peněz v Americe oslabí pozici dolaru v globální ekonomice,“ říká ředitel blockchainové společnosti z Shenzhen jménem BankLedge pan Shentu Qingchun. „Čína je přitom při zotavení světa po viru hlavním motorem růstu, takže by se jí mohlo povést prosadit digitální yuan do mezinárodního systému platebních vyrovnání.“ Zkoušky digitálních yuanů se zeměmi oblasti už buď proběhly, nebo se chystají, takže snadnější metody platby spolu s větší měnovou stabilitou by měly silně k prosazování yuanu přispět. Nicméně mezinárodní zkoušky pro vyrovnávání ve všech průmyslových měřítcích jsou ještě pořád v běhu.
Mimo oblast by se ale využívání digitálního yuanu mělo také rozlévat, kdy Shentu předpokládá, že to rozlévání bude postupovat hlavně podél Iniciativy Pásu a cesty. Jelikož k zemím Pásu a cesty v podstatě patří celá EU, neměli bychom se vůbec divit, kdyby se vyrovnávání v digitálních yuanech začalo v EU prosazovat dříve, než vůbec přijde digitální euro a spolu s tím by místní spotřebitelé mohli hromadně začít využívat v Číně zavedené a vyzkoušené platební apky.