Světová banka aktualizovala prognózu ohledně globální ekonomiky, v tomto roce experti očekávají její pokles. Informuje se o tom ve zprávě „Perspektivy světové ekonomiky“ za červen roku 2020. (Foto: Pixabay)

„Pandemie koronaviru a karanténní opatření na jeho oslabení měla velký vliv na světovou ekonomiku a ponořila ji do hluboké recese. Podle předpovědí Světové banky čeká ekonomiku planety v tomto roce pokles o 5,2 procenta. Tato recese bude tou nejhlubší od dob druhé světové války a snížení produkce na hlavu ovlivní největší podíl zemí od roku 1870.“

V roce 2021 se očekává obnova – růst světového HDP bude činit 4,2 procenta a ne 2,6 procenta, jak se čekalo v lednu. Banka zejména očekává, že se celkové HDP zemí s vyspělými ekonomikami v letošním roce sníží o sedm procent, v zemích s rozvíjejícím se trhem a rozvojových zemích pak o 2,5 procenta. Jedná se tak o první „komplexní recesi v této skupině zemí minimálně za 60 let“.

Analytici se domnívají, že nejobtížnější bude situace v zemích, kde se nemoc šířila obzvláště silně, a v těch, které jsou silně závislé na světovém obchodu, cestovním ruchu, vývozu surovin a vnějším financování.

„Nynější události již způsobily bezprecedentně rychlé a tvrdé přehodnocení předpovědí růstu světové ekonomiky směrem k jejímu poklesu. Soudě podle zkušeností z minulosti budeme zřejmě muset ještě přehodnotit naše prognózy růstu směrem k dalšímu poklesu, což znamená, že orgány by měly být připraveny přijat dodatečná opatření ke stimulaci obchodní činnosti,“ uvedl Ayhan Kose, ředitel odboru pro studium perspektiv ekonomického rozvoje Světové banky.

Zdroj: worldbank.org