Švédsko prošlo za posledních 25 let rozsáhlými demografickými změnami, které se odrážejí nejen v demografickém, ale i náboženském složení země. (Foto: Depositphoto)

Zatímco církve nadále zavírají své dveře, země se z přibližně sedmi mešit v roce 2000 dostala na současných 300 v roce 2025.

Přesná čísla je obtížné zjistit, nicméně 300 mešit se týká stálých modliteben postavených pro muslimské bohoslužby, které jsou často vybaveny minaretem a kopulí.

Pokud bychom započítali i neoficiální místa pro muslimské bohoslužby, jako jsou přestavěné obchody nebo sklepy, byl by tento počet podle švédských novin Samnytt pravděpodobně mnohem vyšší.

„Pokud mešitou myslíte muslimskou modlitebnu, může se jejich počet blížit 300,“ řekl Frederic Brusi, referent Švédské agentury pro podporu náboženských společenství.

Stejně jako v jiných evropských zemích získává řada těchto mešit finanční prostředky ze zahraničí a celkově zůstává financování mnoha z nich nejasné.

„V několika případech byla výstavba švédských mešit částečně nebo zcela financována z peněz ze Saúdské Arábie, Íránu, Kataru nebo Turecka. Jen v případě Saúdské Arábie se hovoří o miliardách. V médiích se také objevují informace, že každá čtvrtá švédská mešita je financována sunnitským muslimským a wahhábistickým královstvím,“ píše Samnytt.

Sledovat nárůst počtu mešit je kvůli nedostatku veřejných statistik velmi obtížné, švédský list poukazuje na mešity jako Masjid Aysha, kterou provozuje neziskové sdružení Scandinavian Islamic Organization (SIO) se sídlem ve Stockholmu. Ačkoli mešita funguje již 20 let, není jasné, zda je vůbec v zemi registrována jako oficiální mešita, protože neexistuje žádný veřejný seznam registrovaných mešit.

Další a další mešity se také připravují, výstavba probíhá po celé zemi. V jednom z měst, Helsingborgu, se na stavbu mešity, která je označována za „největší mešitu ve Skandinávii“, dosud vybralo 68 milionů korun (6,3 milionu eur).

Peníze byly vybrány prostřednictvím influencerů a kampaní na sociálních sítích TikTok a Instagram, ale peníze přicházejí i ze zahraničí. Vzhledem k obrovské částce, kterou mešita vybrala, se objevují otázky, odkud peníze vlastně pocházejí. V jednom videoklipu, který mešita zveřejnila, příjemci skandují „Alláhu Akbar“, když jejich finanční prostředky dosáhly 10 milionů korun.

Další mešita, kterou organizátoři označují za největší mešitu v celé severní Evropě, se staví ve stockholmské čtvrti Skärholmen. Financují ji nejen švédští daňoví poplatníci, ale také zahraniční dárci, což vyvolalo v zemi kontroverze.

„Podle informací místních novin Mitt i se sdružení, které stojí za výstavbou mešity Skärholmen, rozhodlo najmout tureckou stavební společnost EMUG, která je napojena na islamistické hnutí Milli Görüs. Tato organizace byla již dříve kritizována za antidemokratické hodnoty a antisemitismus a také za to, že usiluje o nahrazení západního společenského modelu islámským společenským řádem,“ píše Samnytt.

Vládní představitelé také tvrdí, že další mešity jsou na cestě.

„V této zemi máme svobodu náboženského vyznání, máme nespočet kostelů a zdaleka ne tolik mešit, takže samozřejmě potřebujeme stavět další mešity, dokud to bude nutné, aby lidé mohli praktikovat své náboženství,“ řekla Karin Wanngårdová, stockholmská starostka pro finance.

Jistě, demografický obraz země se radikálně proměnil a muslimové tvoří významný volební blok, zejména ve městech země.

V loňském roce Remix News uvedl, že Yasir Qadhi, americký teolog pákistánského původu, předpověděl, že za pouhou jednu generaci bude polovina obyvatel Malmö muslimská.

„Procházet se ulicemi Malmö je jako procházet se Bagdádem, hlavním městem Iráku, nebo Damaškem, hlavním městem Sýrie,“ řekl Yasir Qadhi, americký teolog pákistánského původu, jak uvedly švédské noviny Samnytt.

Podělil se také se světem o svou teorii, že se jím zmíněná města stanou muslimskými městy, protože zatímco Švédové mají málo dětí, není neobvyklé, že muslimská rodina jich má pět nebo šest. Podle muslimského teologa nebudou za jednu generaci v Malmö převládat Švédové.

Jak již dříve informoval Remix News , etnické švédské děti jsou již nyní ve školském systému v Malmö menšinou, přičemž jeden švédský akademik reagoval na masivní demografickou proměnu známou jako Velká výměna tím, že prohlásil, že by se ve školách mělo vyučovat v arabštině, protože švédština je nyní menšinovým jazykem.

Konzervativci ve Švédsku již dlouho poukazují na Malmö jako na obraz budoucnosti, který se většině Švédů stále nelíbí, protože město se z téměř výhradně etnických Švédů zcela proměnilo v multikulturní oblast, která se vyznačuje rozpadem města, no-go zónami ovládanými klany migrantů a městem, které je v mnoha oblastech nebezpečné pro ženy.

Údaje také ukazují, že migranti a osoby s migračním původem mají ve Švédsku na svědomí naprostou většinu vražd, střelby, skupinových znásilnění a loupeží. Bohužel mnoho z těchto vražd mají na svědomí příslušníci blízkovýchodní komunity, která je převážně muslimská.

V roce 2023 prohlásil vůdce pravicových Švédských demokratů Jimmie Åkesson , že je třeba zbourat mnoho mešit. Islámské modlitebny ve Švédsku jsou podle něj živnou půdou pro radikalizované myšlenky a protizápadní propagandu, která proniká do společenské struktury země a zasévá neshody do švédských komunit.

„Není právem přicházet do naší země a stavět pomníky cizí a imperialistické ideologii,“ řekl Åkesson věřícím své strany. „V dlouhodobém horizontu musíme začít zabavovat a bourat budovy mešit, kde se šíří antidemokratická, protišvédská, homofobní nebo antisemitská propaganda či obecné dezinformace o švédské společnosti.“

Zdroj: rmx.news