Švédsko se odmítlo připojit ke společnému mezinárodnímu vyšetřování nedávného útoku na Ruskem vlastněné plynovody Nord Stream 1 a 2 s odkazem na obavy o národní bezpečnost. (Foto: Twitter)
Podle Matse Ljungqvista, švédského státního zástupce zapojeného do trestního vyšetřování úniků ve švédské hospodářské zóně, se země nepřipojí ke společnému vyšetřovacímu týmu Eurojustu, který by musel sdílet svá zjištění s Německem a Dánskem.
Švédsko zejména oznámilo zjištění podmořských výbuchů 26. září, krátce poté bylo možné ve stejné oblasti pozorovat na hladině velké skvrny vroucího plynu. Téměř o dva týdny později švédská domácí bezpečnostní agentura uvedla, že její počáteční vyšetřování explozí „posílilo podezření na závažnou sabotáž“.
Eurojust – agentura EU, která koordinuje justiční spolupráci v trestních věcech mezi orgány členských států – uvedl, že společný vyšetřovací tým je „jedním z nejmodernějších nástrojů používaných v mezinárodní spolupráci v trestních věcech, který zahrnuje právní dohodu mezi příslušnými orgány dvou nebo více států za účelem provádění trestního vyšetřování“.
V pátek německé ministerstvo vnitra uvedlo, že německá spolková policie dokončila svou část vyšetřování a předala své závěry.
Obavy Švédska z připojení se k týmu – jehož vyšetřování obvykle trvá 12-24 měsíců – „přímo souvisí s národní bezpečností“, uvedl Ljungqvist v prohlášení pro agenturu Reuters.
Ljungqvistovo vyjádření přišlo poté, co o podobné situaci informoval německý zpravodajský web Der Spiegel s odvoláním na nejmenované německé bezpečnostní zdroje. Ten uvedl, že Švédsko odmítlo myšlenku sdílet informace, které zjistilo při svém vyšetřování úniků ze Severního proudu, s Německem a Dánskem s tím, že „úroveň důvěrnosti výsledků jeho vyšetřování je příliš vysoká na to, aby je mohlo sdílet s jinými státy“.
Ljungqvist poznamenal, že mimo navrhovaný formální vyšetřovací tým Švédsko jinak při vyšetřování úniku informací ze Severního proudu spolupracovalo s Dánskem a Německem. -The Epoch Times
O několik dní dříve Švédsko uvedlo, že není ochotno sdílet s Ruskem informace týkající se jejich vyšetřování.
„Ve Švédsku existuje utajení kolem předběžného vyšetřování a to platí i v tomto případě,“ uvedla odstupující premiérka Magdalena Anderssonová v prohlášení pro agenturu AP z 11. října.
Mluvčí švédských bezpečnostních služeb uvedl, že v rámci vlastního vyšetřování spolupracují s „dalšími orgány“, včetně mezinárodních.
Zdroj: theepochtimes.com