Pojem „superpotraviny“ si razí cestu do jídelníčku mnoha lidí, obzvláště těch, kteří začali dbát o zdraví životní styl. (Foto: Pixabay)
Portál Blesk ukazuje na úskalí tohoto výborného marketingového tahu, který přišel v období „biošílenství“.
Pod pojmem superpotravina se skrývá jídlo obsahující mnoho vitamínů, minerálů a živin ve srovnání s „klasickými potravinami“.
Odborníci ale poukazují na skutečnost, že se jedná i o výborný marketingový tah, který přišel právě v době, kdy se lidé začínají více starat o to, co jedí a začínají se aktivně věnovat zdravému životnímu stylu.
„Pojem ‚superpotraviny‘ využívá zvyšujícího se zájmu lidí o své zdraví. Výčet udivujícího obsahu různých vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších látek využívá neznalosti nás konzumentů obdobně cenného složení řady běžných tradičních potravin,“ cituje Blesk slova výživové poradkyně Hany Mojžíšové.
Podle slov odborníků se velmi často jedná o dovezené potraviny, které jsou drahé. Portál říká, že zpočátku je jednalo o exotické potraviny, jako například kokos, chia semínko, ječmen, nepražené kakaové boby, mango, citrusy, luštěniny, řasy, klíčky a koření, jako je zázvor, kardamom, česnek a skořice.
Následně se ale mezi tyto takzvané superpotraviny dostalo i české jablko, ořechy či lesní plody. Nejlepší variantou jsou pro nás české plodiny, píše portál.
„Potřebovali bychom se vrátit do jídelníčku našich babiček, přestat kupovat ‚zdravé‘ novinky plné aditiv s lákavým obalem a dalším marketingem. Pokud bychom se podívali podrobněji např. na obyčejný oves, asi bychom neočekávali jeho příznivý vliv na nervovou soustavu, trávicí systém, imunitu, zvýšený cholesterol a onemocnění cév,“ prohlásila pro Blesk Hana Mojžíšová.
Tato odbornice na zdravou výživu dodala, že pojem „superpotravina“ je matoucí. I běžně dostupné potraviny totiž jsou předpokladem pro dobré zdraví, kdy je potřeba jíst více zeleniny, bílkovin a luštěnin.