Je vědecky dokázáno, že stromy mají více inteligence, než bychom si kdy uměli představit. Dokáží cítit bolest a projevují různé druhy emocí jako například strach. (Foto: Youtube)
Mají rádi společnost jiných stromů a upřednostňují dělat si věci pomalu.
Jak uvádí:
„Mezi stromy ve skutečnosti existují přátelství. Dokážou vytvářet vazbu jako lidské páry, kdy se jeden o druhého vzorně starají. Stromy dokážou cítit emoce.“
Společně se Suzannou Simardovou , ekoložkou na Univerzitě v Britské Kolumbii, Petr publikoval dokumentární film s názvem Inteligentní stromy.
Ukázku k filmu si můžete prohlédnout zde:
Zjištění vědců z Dánska
Stromům se líbí stát blízko u sebe a hýčkat se. Milují společnost. Dokážou cítit bolest a projevovat emoce.
A nejen to. Stromy mají něco, co se podobá tlukotu srdce.
Dr. Andras Zlinszky z dánské univerzity v Aarhusu použil laserovou skenovací techniku, aby změřil přesnou polohu větví a listů 22 druhů stromů a keřů.
Loni publikoval svá zjištění o nečekaných, ale výrazných cyklech pohybů stromů. Vědci zjistili, že některé stromy během noci několikrát svěšují a zvedají své větve při procesu distribuce vody a sacharidů, což je obdobné lidskému tlukotu srdce.
„ Předtím jsme zaznamenali neznámé periodické pohyby, a to až do délky 1 cm během dvouhodinového až šestihodinového cyklu,“ uvádí Zlinszky.
„ Pohyby jsou zřejmě spojeny s tlakem vody v rostlinách, což v podstatě znamená, že stromy pumpují vodu. Transport vody není pouze jednoduchý stálý tok, jak jsme si dosud mysleli.“
Některé stromy během noci svěsí své větve až o úctyhodných 10 cm a při východu slunce je znovu zvednou. Tento proces je extrémně pomalý a jemný.
„ Doposud jsme se domnívali, že to dělají jen některé druhy stromů .Nyní zjišťujeme, že je to mezi stromy rozšířené mnohem více,“dodává Zlinsky.
Je to nejvíce zřetelné u některých druhů jako např. magnolie (Magnolia grandiflora), která prochází cykly přizpůsobování větví, což poukazuje na změny tlaku vody, a tedy k jejímu pumpování během noci.
Zdroj: vylectese.cz