Dvě nové studie – jedna z nizozemské Univerzity Erasmus a druhá z Univerzity Kapské Město v Jihoafrické republice – právě lidstvu připomněly, že naše protilátky nejsou poslední obrannou linií proti covid-19 a jeho nejnovější variantě, omikronu. (Foto: Wikimedia)

Oba potvrdili, že T-buňky (T-lymfocyt (též T-buňka) je druh bílých krvinek ze skupiny lymfocytů, pozn. red.), které agentura Bloomberg označuje za zbraň těla proti každé buňce infikované virem, prokázaly překvapivou schopnost bránit se proti omikronu.

Zpráva dále vysvětluje, že T-buňky jsou důvodem, proč se úmrtnost nezvýšila spolu s příchodem omikronu: ať už s vakcínami, nebo bez nich, lidské tělo má stále ve své výbavě nástroj k potlačení takovýchto virů. Nejkritičtější vlastností T-buněk, pokud jde o boj s viry, je to, že se zaměřují na celý bílkovinný hrot, který viry používají k vazbě s lidskými buňkami. Z tohoto důvodu mutace, které ovlivňují protein spike (omikron měl údajně v tomto oddělení 50 relevantních mutací), mu nepomohou vyhnout se odpovědi T-buněk.

V rámci své studie nizozemští vědci zkoumali 60 očkovaných zdravotnických pracovníků a zjistili, že zatímco jejich protilátkové odpovědi na omikron byly nižší nebo žádné (ve srovnání s beta nebo delta), jejich T-buněčné odpovědi byly z velké části nezměněné a stále silné, což „potenciálně vyvažuje nedostatek neutralizačních protilátek při prevenci nebo omezení závažné covid-19“, uvádí se ve studii.

Druhá studie z Ústavu infekčních nemocí a molekulární medicíny Univerzity v Kapském Městě se zabývala vyléčenými pacienty s covid-19 a těmi, kteří byli očkováni vakcínami Pfizer nebo J&J. Studie se zaměřila na pacienty, kteří byli očkováni vakcínami Pfizer.

Zatímco protilátky si nevedly dobře, zjistili, že 70 až 80 % T-buněčných odpovědí bylo schopno potlačit omikron.

Podle nizozemských vědců jsou vakcíny užitečné v tom, že pomáhají vyvolat T-buněčnou odpověď na virus. Celkově tyto výsledky ukazují, že očkování a infekce vyvolávají silnou odpověď T-buněk CD4 a CD8, která do značné míry zkříženě reaguje s omikronem, což je v souladu s nedávnou prací naší laboratoře a dalších laboratoří o omezeném úniku T-buněk Beta, Delta a dalších variant…“

Nizozemci shrnuli údaje ze své studie do dvojice obrázků, které jsou uvedeny níže:

Čtenáři mohou nizozemskou studii nalézt níže s laskavým svolením medrxiv:

CUMULATIVE ANALYSIS OF POST… by adan_infowars

Tady je něco k zamyšlení, milý čtenáři, když se odpovědní lidé snaží vyřešit problém dalším stejným (tj. dalšími bostery pro již posilněné): imunitní ochrana má několik vrstev. Zatímco protilátky blokují infekci, T-buňky zabíjejí infikované buňky, čímž brání viru v šíření a způsobování dalších škod. Wendy Burgensová, jedna z autorek studie Univerzity v Kapském Městě, napsala na svém twitterovém účtu Virus Monologues. „Nemohou zabránit tomu, abyste se nakazili, ale mohou minimalizovat následné škody,“ uvedla.

To je třeba mít na paměti.

Zdroj: zerohedge.com