Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rychle uvítal a oslavil páteční oznámení tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana, že jeho země ratifikuje žádost Finska o vstup do NATO. (Foto: Flickr)

Šéf NATO agentuře Reuters řekl, že je to „dobrý den pro všechny, kteří věří v rozšíření NATO“. Řekl: „Finské členství posílí NATO, posílí finskou bezpečnost. Posílí také švédskou bezpečnost.“

Ale přestože se obě severské země dříve zavázaly vstoupit do aliance „ruku v ruce“, po Erdoganových výrocích se ukázalo, že Švédsko zůstane stranou. Maďarsko je jedinou další zemí, která rovněž zůstala zdrženlivá a doposud odmítala podniknout kroky k ratifikaci.

Stoltenberg však uvedl, že Erdogan je stále ochoten pokračovat v konzultacích o případném členství Švédska. „Jsem také přesvědčen, že se Švédsko brzy připojí, a budu o to usilovně usilovat,“ řekl.

Erdogan po schůzce se svým finským protějškem oznámil: „Rozhodli jsme se, že v našem parlamentu zahájíme protokol o přistoupení Finska k NATO.“

Pokud jde o Švédsko, Erdogan poznamenal, že jeho země předložila Stockholmu seznam 120 „teroristů“, ale postěžoval si, že ani jeden z nich nebyl vydán.

Očekává se, že po zhoršení vztahů s Tureckem v důsledku incidentu s upálením koránu krajně pravicovým aktivistou bude švédská žádost o členství nadále váznout. Turecko rovněž požadovalo, aby švédské orgány zasáhly proti kurdským politickým skupinám a operativcům, a zároveň tvrdilo, že Stockholm na svém území hostil „teroristy“.

Mapa členských zemí NATO z roku 2016: Černá Hora se připojila v roce 2017 a Severní Makedonie v roce 2020.

Zdroj: mappr.co

Finsko zároveň buduje 200kilometrový plot podél hranic s Ruskem, aby posílilo bezpečnost, a to i po zprávách, že ruští muži houfně utíkali přes hranice, aby unikli branné povinnosti. Plot bude údajně 10 metrů vysoký a zakončený ostnatým drátem.

Zdroj: barrons.com