Během posledních pár dnů se z Facebooku a jeho poboček sociálních médií WhatsApp a Instagram stalo oko bouře. S poměrně dost dobrým načasováním to vypadá, že probíhající krize důvěry je v souběhu se světovým odsuzováním prezidenta Donalda Trumpa, kdy po bezprecedentním povstání na americkém Kapitolu 6. ledna ho tato platforma dočasně zablokovala, aby zamezila dalšímu podněcování jeho příznivců.
Facebook se neuchýlil až k nejzazšímu, aby jako jeho konkurent Twitter trvale suspendoval Trumpovy účty, když prohlásil, že tato akce bude platit, dokud prezident 20. ledna oficiálně neopustí úřad. Předpokládají, že předchůdce zvoleného prezidenta Joe Bidena už po předání moci nebude hrozbou národní bezpečnosti.
Facebook 11. ledna během dost kuriózního vývoje také zavřel účty několika činitelů ugandské vlády a členů vládnoucí strany, když je obvinil z manipulace veřejné debaty před prezidentskými volbami 14. ledna. Obvinění Facebooku se točila kolem falešných a duplikovaných účtů a anonymních uživatelů. A zase taková akce nemá precedens a lze na ni pohlížet jako na politicky motivovanou.
V pondělí, když Financial Times vytáhl otázku, zda Technologičtí mamuti nezašli až moc daleko, uvedl, že „tyto kroky nalily olej do ohně zběsilé debaty o tom, zda existuje rovnováha mezi právem technických společností cenzurovat uživatele, kteří poruší jejich politiky týkající se obsahu, a mezi individuálními právy lidí na svobodu projevu.“
Výše uvedené incidenty ty, kteří byli přímo postiženi, hrozně rozchechtaly, zatímco vyvolaly obavy mezi těmi, kdo stojí v čele boje za svobodu slova a sdružování. Jestli je to ale nevyhlášenou politikou, co čeká miliony uživatelů Facebooku a jeho pobočky WhatsApp během pár týdnů je úplně stejně znepokojivé.
Počínaje 8. únorem pobočka Facebooku WhatsApp začne uplatňovat nové smluvní podmínky, na které dvě miliardy jejich uživatelů mohou pohlížet jako na invazi do jejich soukromí. Nová politika WhatsAppu poskytne přístup k číslu IMEI uživatele, jeho poloze, úrovni nabití baterie a stavu, což tato společnost bude sdílet se svou rodičovskou společností. Společnost tedy bude v podstatě mít nepatřičný přístup k soukromým údajům o lidech a stejně tak o skupinách, které fungují na jejích sítích.
V podstatě je to scénář ber nebo odejdi. Někteří komerční experti na kroky Facebooku pohlíží jako na výsledek jeho vývoje do monolitu, jenž přišel poté, co provedl akvizici WhatsAppu a Instagramu. Taková míra jeho zjevné necitlivosti k osobním životům lidí, ukazuje, že se stává mocností sám o sobě. I ta neukojitelná žízeň po zisku za těmito změnami je zase další výpovědí o ošklivé tváři kapitalismu.
Snímek obrazovky bezpečnostního tweetu Twitteru.
Svěřit tak ohromná data do správy soukromé společnosti je potenciálně nebezpečné v několika rovinách. Kromě rizika ohromné loupeže identity to takovému nestátním aktérovi poskytuje ohromnou moc vměšovat se do činností lidí, aniž by nad tím byla jakákoliv jurisdikce. Pro své zákazníky je to nakonec situace, kdy se nemohou nikde skrýt, i když se rozhodnou z této sítě odejít. Ve skutečnosti internet nikdy nezapomíná.
Americká Federální obchodní komise předtím Facebook obvinila, že se uchyluje k monopolistickému chování, přičemž několik zemí tuto společnost z různých důvodů žalovalo. Stejně jako jiné aplikace sociálních médií byla tato platforma obviňována z napomáhání propagaci zločinu, šíření fake news a z dalšího protisociálního chování zvláště škodlivého pro děti a mládež.
Ale i tak nelze popírat skutečnost, že Facebook transformoval sociální a ekonomické životy milionů lidí celého světa. Revolucionalizovalo to osobní a skupinové interakce překonáváním fyzických bariér času a prostoru.
Teď se ale uživatelé sociálních médií Technologických mamutů bojí, kdy pozorovatelé mají pocit, že společnosti mají moc naprosto vymazat něčí existenci, neboť celé naše životy jsou provázány s věcmi pod jejich kontrolou. Je děsivé, že mají právo uplatňovat tuto moc bez jakýchkoliv právních omezení, jak tyto obavy v pondělí vyjádřil mluvčí německé kancléřky Angely Merkel, který řekl, že svobodu názoru by neměli určovat takoví internetoví šéfové, nýbrž „by to mělo být podle zákona a v rámci definovaném legislativou.“
Zásahy Facebooku mají potenciál rozpoutat války sociálních médií s uživateli, které to teď uvrhuje do dilematu, jak se uchýlit k alternativám jako Signal, Telegram a Parler. Je vysoce pravděpodobné, že miliony uživatelů také najdou jiné ne-Západní aplikace, což je vytáhne na globální trh. Avšak hlavní výzvou je to, že rodina Facebooku uchvátila trh pro miliardy lidí, který už integrovala do každodenních operací svých sítí.
Stephen Ndegwa
AC24.cz je také na Facebooku , Twitteru , Telegramu a GAB.