Ač exoskeletony se strojním pohonem vypadají spíš jako něco z filmů typu Alien, Avatar, Elysium a jak bychom mohli zapomenout na Železného muže, tak tento koncept začíná být čím dál oblíbenější pro různá využití počínaje bitevním polem až po montážní linky a dokonce pro obnovu funkcí ochrnutých lidských těl. (Foto: Youtube)
Nyní ale se postarší japonští občané chystají udělat krok, aby potenciálně exoskeletonů využili tak, aby mohli pokračovat v těžké práci až do pokročilého věku a odkládat odchod do důchodu, co nejdéle to půjde, hlásí New Scientist.
Abychom si uvědomili, jak je tento výhled anti-utopický, tak jen považte, že Japonsko má jednu z největších populací ve věku nad 65 let ze všech zemí, která tovoří podle sčítání z roku 2015 asi 26 procent celkové populace. V Japonsku je jak nejvyšší očekávaná doba dožití obyvatelstva, tak nejnižší porodnost.
A s tím, jak se v Japonsku tenčí pracovní síla, tak se pravicová vláda Shinza Abeho snaží nedostatek pracovních sil a zvýšené veřejné výdaje na populaci seniorů řešit zvyšováním věku odchodu do důchodu ze 60 na nějak mezi 65 a 71.
Teď ale japonské technické společnosti doufají, že nasadí výstroj v podobě exoskeletonů, aby jim umožnili těžce dřít až do pokročilého věku, kdy některé ty výstroje stojí jen 1 300 $ a umožní lidem, aby snadno mávali 30 kilogramovými předměty. Taková výstroj se může nabít i pomocí ruční pumpy, která pak do „svalů“ vhání stlačený vzduch.
Mluvčí Innophys Daigo Orihara říká:
Jedním z klientů je rodinná firma, která vyrábí a prodává marinované ředkvičky a v procesu výroby se manipuluje s velkými hmotnostmi.
Otec je tam 70 letý a normálně by šel už do důchodu, ale s naší výstrojí pro podporu svalů pořád pracuje.
Automobilní koncern Toyota nalévá peníze do divize výzkumu motorizovaných exoskeletonů, a to zčásti v naději na podporu stárnoucí pracovní síly. Také Panasonic vytvořil populární Atoun Model Y, výstroj za 5 500 $, která nositeli zvyšuje zdvižnou sílu o 11 kg.
Není pochyb, že mnozí starší lidé, kterým chřadnou a slábnou těla, uvítají trochu mechanické pomoci, která jim umožní zdvihat velké zátěže a provádět tělesné úkony, jako když byli mladší.
Japonsko má však také děsivou reputaci, že své lidi udře až k úplnému vyčerpání, nebo je dožene k naprostému duševnímu zhroucení. Když se mu zmenšuje populace, která nadále jen rychle stárne, tak se mohou exoskeletony stát jediným prostředkem, kterým průmysl z toho zbytečku pracovních sil v Japonsku tu práci přeci jen vymáčkne.
Autor: Elias Marat
Zdroj: activistpost.com