NATO má desetiletý plán na obnovu ukrajinské armády a obranného průmyslu, informoval server Politico, a příští týden se má konat první schůzka mezi aliancí a ukrajinskou vládou, na které se bude pracovat na realizaci tohoto cíle. (Foto: Flickr)
„Budeme se zabývat požadavky na obranné plánování, aby Ukrajina byla plně interoperabilní s NATO,“ uvedl pro Politico nejmenovaný vysoký představitel NATO. „Jde o přechod od sovětského vybavení… k západnímu vybavení kompatibilnímu s NATO.“
„Budeme hledat způsoby, jak se pokusit obnovit ukrajinský obranný průmysl,“ dodal představitel NATO, ačkoli zůstává faktem, že někteří západní představitelé obrany jsou již intenzivně znepokojeni vyčerpávajícími se zásobami svých vlastních zemí.
Tento týden v další prosbě o financování ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho země potřebuje ne méně než 38 miliard dolarů na pokrytí deficitu rozpočtu na příští opotřebení. Jen USA již od začátku ruské invaze poskytly Ukrajině více než 15 miliard dolarů přímé vojenské pomoci.
Zpráva Politico poznamenává, že „desetiletý plán“ by znamenal, že se Ukrajina stane standardně součástí NATO:
Tento širší záměr, který se bude zabývat nejen každodenními potřebami ukrajinské armády na bojišti, bude vyžadovat několikaletou pozornost partnerů sahajících od Varšavy až po Ottawu, což je úsilí, které by nakonec mohlo Ukrajinu standardně přeměnit v zemi NATO, i když není členem aliance.
Někteří pozorovatelé však upozorňují na rostoucí charakter konfliktu jako zástupné války spolu s nedávnými přiznáními, že americké a alianční zpravodajské služby a speciální jednotky jsou na místě a pomáhají ukrajinským partnerům – to vše posloužilo k tomu, aby se Ukrajina de facto stala především výspou NATO. Toho se samozřejmě Rusko od počátku obávalo.
Na jednáních ministrů obrany NATO tento týden USA a další země zopakovaly závazek vojensky podporovat Ukrajinu „tak dlouho, jak to bude nutné“.
Server Politico při podrobném popisu těchto jednání napsal: „Tito spojenci se ve středu sešli v Bruselu na šestém zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny, což je soubor 50 zemí, které se zavázaly vyzbrojovat a zásobovat ukrajinské síly. Ruské raketové údery na civilní cíle v posledních několika dnech, při nichž zahynuly desítky civilistů, vedly k přehodnocení této pomoci a posunuly protivzdušnou obranu na první místo seznamu ukrajinských přání.“ Tento seznam přání se samozřejmě stále prodlužuje.
Zdroj: politico.com