Společnost Moderna Inc v pondělí uvedla, že do roku 2025 plánuje vyvinout a začít testovat vakcíny zaměřené proti 15 nejznepokojivějším patogenům na světě a že se trvale vzdá svých patentů na vakcínu covid-19 pro očkování určené pro některé země s nízkými a středními příjmy. (Foto: Flickr)
Americká biotechnologická společnost rovněž uvedla, že zpřístupní svou technologii messengerové RNA (mRNA) výzkumným pracovníkům pracujícím na nových vakcínách proti nově se objevujícím a zanedbávaným nemocem prostřednictvím programu nazvaného mRNA Access.
Společnost Moderna oznámila svou strategii před summitem o globální připravenosti na epidemie, který sponzorovala vláda Spojeného království a mezinárodní koalice Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), jež byla založena před pěti lety s cílem připravit se na budoucí hrozby nemocí.
Společnost Moderna již spolupracuje s partnery na vakcínách proti některým z 15 patogenů, mezi něž patří Chikungunya, Krymsko-konžská hemoragická horečka, Dengue, Ebola, Malárie, Marburg, Horečka Lassa, MERS a covid-19.
Tato spolupráce zahrnuje vakcínu proti viru Nipah s americkým Národním institutem zdraví a vakcínu proti HIV s Gatesovou nadací a Mezinárodní iniciativou pro vakcíny proti AIDS, uvedl v rozhovoru prezident společnosti Moderna Stephen Hoge.
Pro ostatní projekty bude společnost buď hledat nové partnery, nebo je bude vyvíjet interně, uvedl.
Výkonný ředitel společnosti Moderna Stephane Bancel na pondělním virtuálním tiskovém brífinku uvedl, že 15 virů představuje známé hrozby, kterými se mnoho velkých výrobců léků nezabývalo. Epidemie covid-19, která po celém světě zabila šest milionů lidí a další miliony onemocněly, jasně ukázala, že je třeba to změnit, řekl Bancel.
„V posledních několika letech přišlo o život příliš mnoho lidí,“ řekl.
Na počátku epidemie covid-19 se společnost Moderna zavázala, že během nouzové fáze zdravotní krize nebude uplatňovat své patenty na vakcíny.
Zdroj: yahoo.com