Britští zákonodárci by mohli brzy zmírnit omezení týkající se geneticky upravených potravin, protože nová legislativa navrhuje, aby bylo povoleno více genových úprav u některých plodin, přičemž trvá na tom, že nebudou představovat „geneticky modifikované organismy“ (GMO), které podléhají přísné regulaci. (Foto: Flickr)
Nový návrh zákona o „genetických technologiích“, který byl ve středu představen v parlamentu, popisuje britské ministerstvo životního prostředí, potravin a záležitostí venkova jako způsob, jak „snížit byrokracii a podpořit vývoj inovativních technologií pro pěstování odolnějších, výživnějších a produktivnějších plodin“.
„Tyto přesné technologie nám umožňují urychlit šlechtění rostlin, které mají přirozenou odolnost vůči chorobám a lépe využívají půdní živiny, takže můžeme mít vyšší výnosy s menším množstvím pesticidů a hnojiv,“ uvedl v prohlášení ministr životního prostředí George Eustice a dodal: „Mimo EU můžeme svobodně následovat vědu.“
Nový návrh zákona je více v souladu s americkým postojem, neboť ten považuje úpravu genů za zásadně odlišnou od genetické modifikace, která spočívá ve vnášení DNA jednoho druhu do jiného. Ačkoli řadu geneticky upravených plodin lze vypěstovat i tradičnějšími metodami křížení, genetickou úpravou lze dosáhnout stejných výsledků mnohem rychleji a přesněji.
Někteří ekologičtí aktivisté trvají na tom, že mezi těmito dvěma metodami není žádný podstatný rozdíl, a mluvčí organizace Přátelé Země tvrdí, že „editace genů je genetická modifikace pod jiným názvem“.
„Stále se zaměřuje na změnu genetického kódu rostlin a zvířat, aby se vypořádala s problémy způsobenými špatnou půdou, nadměrným používáním pesticidů a intenzivním zemědělstvím,“ uvedla organizace.
Vláda nicméně tvrdí, že omezení předpisů pro tuto praxi by mohlo výrazně urychlit vytváření nových a vylepšených plodin a v konečném důsledku zlepšit potravinovou bezpečnost země.
„Předpokládáme, že [návrh zákona] umožní, aby se přesně šlechtěné plodiny pohybovaly v regulačním systému mnohem rychleji, zhruba za jeden rok ve srovnání s přibližně deseti lety v současném režimu,“ řekl Gideon Henderson, vědecký poradce vlády.
EU v současné době definuje geneticky upravené potraviny jako jednu z forem GMO a podle toho je také reguluje, na rozdíl od amerického ministerstva zemědělství, které pro účely regulace mezi nimi rozlišuje.
V současné podobě se opatření bude vztahovat pouze na Anglii, což může vést ke sporům se Skotskem, Walesem a Severním Irskem, které mají vlastní předpisy pro výrobu a prodej GMO a geneticky upravených potravin.
Skotská vláda nedávno varovala, že se bude bránit snahám ministrů v Londýně prosadit toto pravidlo na svém území, ačkoli britský ministr životního prostředí tvrdil, že Skotsko ani Wales nemohou prodej těchto plodin zakázat.
Ačkoli legislativa, pokud bude schválena, zpočátku omezí omezení týkající se plodin, obsahuje také ustanovení pro hospodářská zvířata, protože genové úpravy lze využít k vyšlechtění zvířat odolnějších vůči nemocem a jiným neduhům. U zvířat je tato praxe kontroverznější kvůli obavám, že by mohla vést k utrpení; nový návrh zákona však zákonodárcům umožní podobně omezit byrokracii, pokud se přesvědčí, že obsahuje dostatečné záruky.
Zdroj: infowars.com