Ve Španělsku vědci zveřejnili předběžnou studii o tom, jak do země vstoupil koronavirus a jak vznikl španělský kmen COVID-19. (Foto: USAC)

Tato zpráva je ve všech španělských médiích. Fungovalo to jako skutečná informační bomba. Vědci z Národního centra mikrobiologie Ústavu zdraví publikovali předběžný výsledek svého výzkumu, který byl proveden od začátku epidemie. Virologové studovali biomateriál velkého počtu případů. Na základě toho byl pro tuto zemi učiněn senzační závěr, uvedl ruský deník „Vesti“.

„Předběžné výsledky studie naznačují, že nový koronavirus již v zemi obíhal v polovině února a vylučuje přítomnost nulového pacienta.“

Vědci se domnívají, že virus mohl do země vstoupit 15 různými způsoby. V tomto případě mluvíme o kontaktech se zahraničními zeměmi – Čínou a Evropou. Vědci z madridského institutu pro výzkum virů odebrali vzorky pacientů z různých regionů Španělska, aby pochopili, jaký typ koronaviru byl na jakém území a kdy a kde mohli pacienta infikovat.

„Studie analyzovala prvních 28 sekvencí celého genomu SARS-CoV-2 získaných od pacientů ve Španělsku a ukazuje, že většina z nich patří do rodin G a S. Je to kvůli případu odhalenému v Šanghaji 28. ledna."

A tady je příliš brzy na to, abychom to ukončili: Šanghajský typ koronaviru nepřišel do Španělska z Číny. Po provedení svých výpočtů vědci zjistili, že k masivnímu nárůstu v COVID-19 došlo nejprve ve Valencii. Ale jak se tam dostal? Po zveřejnění nové zprávy se v místních médiích objevují zprávy – „Valencia se stala bránou do koronaviru země.“ A ne nadarmo.

Spokojení, netušící fanoušci stejnojmenného fotbalového klubu na náměstí poblíž milánské katedrály. Po zápase s italskou Atalantou natáčejí blog o výletu do města 19. února. O několik dní později se vrátí zpět do Španělska, kde se první smrtelný důsledek koronaviru v zemi odehraje ve Valencii. 35 procent hráčů klubu onemocní a růst v autonomii bude exponenciální.

Zpráva vědců ze Španělska se shoduje s údaji starosty italského města Bergamo. Ten stejný zápas se stal biologickou bombou pro zemi – mohlo by být nakaženo 40 tisíc fanoušků, kteří navštívili stadion. Tehdy nikdo oficiálně nevěděl, že se virus již šíří.

O dva měsíce později v Itálii a Španělsku zemřelo více než 20 tisíc lidí. Ať už bylo možné předvídat takový vývoj událostí nebo ne, Španělové se nyní po vydání zprávy na tiskové konferenci hádají. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí: nyní je velmi důležité nejen analyzovat minulost, ale také předpovídat přibližné chování viru dále.

„Je důležité znát imunizační stav naší populace a skutečný počet případů. Tyto studie v zemi nám pomohou posoudit možné další šíření infekce, když vstoupíme do další fáze," říká Fernando Simon.

Druhá fáze v boji proti epidemii začne podle očekávání v květnu. Ale společnost má stále otázky ohledně první fáze. Oficiálně na španělské pevnině se první případ objevil v Barceloně 25. února – žena přiletěla ze stejné Itálie. Současně se v Barceloně situace začala zhoršovat až po prudkém nárůstu nákazy koronaviru v Madridu. Buď to úřady statistiky skryly, nebo nepřikládaly důležitost doporučením epidemiologů. Hromadné akce 8. března v zemi nebyly zrušeny. A to se určitě stalo další infekční bombou uvnitř Španělska, po které byl o týden později zaveden mimořádný stav.

Publikované studie doplňují nejen negativní názory, ale také pozitivní prognózy. Řada vědců se domnívá, že pokud se virus objevil ve Španělsku už dříve, pak by měl být počet již uzdravených lidí větší. Potvrdit nebo vyvrátit tuto hypotézu lze pouze testy, které každým dne provádí stále více.

Zdroj: pz.cz, vesti.ru