Španělsko se chystá podat stížnost na jednání britského námořnictva, které zadrželo íránský ropný tanker v oblasti Gibraltaru, píše The Guardian. Španělsko považuje tyto teritoriální vody za své a domnívá se, že jednání britských námořníků porušuje jeho suverenitu. (Foto: Wikimedia)
Španělská vláda informovala o plánu podat oficiální stížnost proti zadržení íránského tankeru britskými námořními silami v oblasti Gibraltarského průlivu, píše The Guardian.
Noviny vysvětlují, že Španělsko považuje vody kolem Gibraltaru za své, zatímco Velká Británie se domnívá, že patří jí. „Studujeme okolnosti a vidíme, jak zasahují naši suverenitu,“ prohlásil Josep Borrell, dočasně vykonávající funkci ministra zahraničních věcí Španělska.
Zároveň, jak sdělili na španělském MZV, britské úřady upozornily Madrid na to, že se chystají zadržet tanker.
„Španělsko nechtělo zasahovat, neboť vše probíhalo v souladu s evropskými sankcemi,“ řekl zástupce španělského ministerstva zahraničních věcí.
Podle slov hlavního ministra Gibraltaru Fabiana Picarda se předpokládá, že tanker vezl ropu do zpracovatelského závodu Banias „patřícího organizaci, na niž se vztahují sankce EU vůči Sýrii“.
Stížnost na Velkou Británii se týká skutečnosti, že k zadržení tankeru došlo na otevřeném moři, a ne v gibraltarském přístavu.
Borrell také vyvrátil tvrzení britské strany, že námořníci, kteří zadrželi tanker, plnili rozkaz gibraltarské policie, a vyjádřil předpoklad, že jednali na pokyn USA.
Noviny připomínají, že k zadržení lodě došlo v období zvýšeného napětí ve vztazích mezi Íránem a USA poté, co Washington obvinil Teherán z výbuchu tankerů v Ománském zálivu.
„Kvůli zadržení lodě se Velká Británie ocitla v delikátní situaci z hlediska diplomacie, neboť se snaží udržovat dobré vztahy s Íránem,“ uvádí The Guardian.
Po incidentu, který Teherán považuje za „nezákonné zadržení“ lodě, byl na MZV Íránu předvolán britský velvyslanec Rob Maker. Podle dostupných informací vysvětlil íránským úřadům, že britská vláda podpořila jednání gibraltarských úřadů, zaměřená na podporu sankcí proti syrskému režimu. Podle informací gibraltarských úřadů byla posádka íránského tankeru, kterou tvořili především Indové a také Pákistánci a Ukrajinci, vyslechnuta na palubě.
Zdroj: independent.co.uk